Baobab Tozu Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

Baobab; Afrika, Madagaskar ve Avustralya gibi ülkelerde yetişen oldukça yüksek ve görkemli bir ağaçtır. Kurak iklimlerin bitkisidir.

Bu ağaç “hayat ağacı” olarak da bilinir.

Latince ismi: Adansonia digitata

Bu bereketli ağacın her bir parçası insanlar tarafından kullanılır.

Yapraklar, meyveler, tohumlar ve hatta ağacın kabuğu bile işlenir.

Ağacın meyveleri 6 aylık bir sürede kendi dalında kurur ve olgunlaşır. İlk etapta taze görüntüsü olan meyve, süre sonunda çok sert kabuklu bir meyveye dönüşür.

Bu kuru meyve hindistan cevizi gibi kırılabilir. Ancak hindistan cevizinin aksine baobab meyvesinin içi sulu değildir. Sizi karşılayan hamursu bir yapı olacaktır.

Bu dalından kuruyup olgunlaşan meyveyi olduğu haliyle tüketmek bu nedenle güçtür. Baobab genellikle kabuğundan ayrılıp öğütülüp toz haline getirilir ve bundan sonra kullanılır.

Bu toz salatalara, yoğurda, meyve-sebze sularına, smoothilere eklenerek tüketilir.

Ararot Tozu Tapyoka Nişastası Aynı mı?

BaobaB Tozunun Tadı Nasıl?

Tadı ekşimsi, tropik aromadadır. Çoğu insan bu tattan rahatsız olmazken, bazıları için fazlasıyla ekşi -acı keyifsiz bir meyve tozudur.

Baobab Tozu Faydaları Neler?

Baobab meyveleri dalda kendiliğinden kuruyan meyvelerdir. Bu nedenle hasat sonrası ilave bir kurutma işlemine ihtiyaç duyulmaz. Bu da meyvelerde vitamin kaybının en düşük seviyede olması anlamına gelir.

Meyveler yüksek seviyede C vitamini içerir. İçeriğindeki potasyum miktarı da oldukça yüksektir. Hatta muzdan bile yüksektir!

Yetiştiği coğrafyalarda sıklıkla hastalık zamanında, vücuda kuvvet ve enerji vermek için tercih edilen bir meyve tozudur.

C vitamini ve potasyumun yanı sıra

 • Çözünür lif
 • Prebiyotik lif
 • Magnezyum 
 • Kalsiyum
 • B6 vitamini
 • Antioksidanlar içerir.

 Baobab meyvesi faydaları

Baobab Meyvesi Tozu Kan Şekerini Dengeler

Baobab, çözünür lif bakımından zengindir. Çözünür lifler ise enerji sıçramalarını – çökmelerini önleyici ve kan şekeri dengeleyicidir.

Cilt Sağlığını Destekler

Meyveler, içeriğindeki yüksek C vitamini ile ciltte kollajen üretimini destekler.

Cilt sağlığı için meyveden elde edilen toz dahili olarak kullanılabileceği gibi tohumlardan elde edilen baobab yağı da harici olarak cilde sürülebilir.

Baobab Yağı

Bu yağ cilt için mükemmel bir bakım yağıdır. Cildi derinlemesine nemlendirir.

Ciltte ağır bir his bırakmaz ve kokusu da rahatsız edici değidir.

Bu yağ içeriğinde bol miktarda E vitamini ve kıymetli üç nadir yağ asidini saklar. Bu yağ asitleri malvalik, sterkulik ve dihidrosterkuliktir.

Baobab Yağı Satın Al

Baobab Tozu Nasıl Kullanılır?

 • Limonatalara, meyve ve sebze sularına eklenir.
 • Smoothielere eklenir.
 • Yoğurda, süte, şerbete eklenir.
 • Yulaf ezmesine eklenir.
 • Spor sonrası elektrolit içeceği olarak suya karıştırılıp tüketilir.
 • Ev yapımı sağlıklı atıştırmalıkların harcına eklenir. Barlara, pudinglere dahil edilir. Meyvelerden özellikle şeftali ile çok uyumludur.
 • Krem tartar kullanılan tariflerde krem tartar yerine kullanılabilir.

Baobab Tozu Zararları Neler?

Meyveden elde edilen tozlar çoğu kişi için güvenli olarak kabul edilir. Ancak ağacın yaprak ve kabuk kısımlarından hazırlanan ve tedavi edici amaçlı kullanılan tozlarda vardır.

Bu tozların özellikle gebelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir. Bunun nedeni kabuk be yaprak tozlarının olası yan etkileri ile ilgili yeterli çalışma olmaması ve bu tozların meyve tozlarına kıyasla çok daha yoğun bir yapıya sahip olmasıdır.

Kabak Çekirdeği Tozu Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

1
 • Ürün sepete eklendi
Pazar Sepetiniz
Ücretsiz kargolama tutarı için  625,50
  Kargo hesapla
  Şuraya gönderiliyor:Muğla