Karaciğer detoksu, biriken toksin maddelerden arınmak, daha hızlı kilo vermek ya da benzer beklentilerle kısa ya da uzun süreli uygulamaları, çeşitli önlemleri ve yaşam değişikliklerini içerir.

Yöntemin içeriği değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle beklentiler benzerdir.

Karaciğer vücudumuzdaki en büyük iç organdır. Vücudumuzda sayısız görevi üstlenen karaciğerlerin en büyük ve en önemli görevlerinden biri de detoksifikasyonu ve toksinlerin nötralize edilmesini sağlamaktır.

Piyasada “karaciğer temizleyici” ürünler revaştadır. Ancak bu ürünlerin gerçekten etkili olup olmadığı çok tartışmalıdır.

Gıda takviyeleri ve karışımlar yerine basit yaşam değişikleriyle de karaciğerimizi desteklemek ve temizlemek mümkün olabilir.

Bunun için neler yapabileceğimize gelin daha yakından bakalım.

Karaciğer Sağlığını Desteklemek için Neler Yapılabilir?

Karaciğer Temizliği

Çiğ Sebze Suyu Tüketimi

Havuç, salatalık, pancar, karnabahar, lahana… gibi sebzelerin suyunu sıkıp taze olarak tüketmek hem karaciğer sağlığınızı, hem de genel sağlık durumunuzu destekler.

Düzenli ve Yeterli Uyku

Yeterli ve düzenli bir uyku düzeni vücutta detoks etkisine benzer bir etkiyi beraberinde getirir.

Uyku, metabolizmayı düzenlemenin yanı sıra nörolojik toksinleri hedef alarak onları karaciğerden uzaklaştırmayı sağlar.

Toksik Yükü Azaltma

Alkolü, şekeri, tütünü, işlenmiş gıdaları, kafeini… azaltmak ve belki tamamen bırakmak karaciğerinizin yükünü azaltacaktır ve basitçe detoks etkisi yapacaktır.

 Karaciğer detoksu 3 günlük

Karaciğeri Destekleyen Besinler

Devedikeni & Devedikeni Tohumu

Deve dikeni ve tohumları, antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle iyi bilinen bir karaciğer temizleme takviyesidir. Karaciğer iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

Devedikeni Tohumu Tozu

Zerdeçal

Zerdeçalın, hastalıkların başlamasına, gelişmesine ve kötüleşmesine neden olan temel proinflamatuar molekülleri azalttığı kanıtlanmıştır.

Karaciğer hastalığı riskinizi azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Zerdeçal Satın Al

Karahindiba

Bu bitki toksinlerin vücuttan daha hızlı atımına yardımcı olabilir. Ayrıca sindirime ve kan şekerinin dengelenmesini de destekler.

Karahindiba Satın Al

Karaciğer Detoksu Zayıflatır mı?

Radikal içerikli karaciğer temizliğinin kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Aslında çeşitli araştırmalar, belirli tür temizleme diyetlerinin vücudun metabolik hızını düşürebileceğini ve bunun da aslında kilo kaybını yavaşlatacağını göstermektedir.

Karaciğer Detoksu Hastalıklardan Korur mu?

100’den fazla çeşit karaciğer hastalığı türü vardır:

  • hepatit A, B ve C
  • alkole bağlı karaciğer hastalığı
  • alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığı en yaygın olanlarıdır.

Radikal karaciğer temizliği uygulamalarının karaciğer hastalıklarına karşı koruduğunu kanıtlayan henüz hiçbir kanıt yoktur.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

1
  • Ürün sepete eklendi
Pazar Sepetiniz
Ücretsiz kargolama tutarı için  279,50
    Kargo hesapla
    Şuraya gönderiliyor:Muğla