Mezda sakızı; köknar (göknar) ve ladin ağaçlarının doğal ağaç reçinesidir. Bu doğal reçine mide şikayetlerinden -gastrit, reflü vb.-, sivilcelere dek uzanan çok geniş bir kapsamda kullanılmaktadır.

Hoş bir aroması olan sakızın kullanımı doğrudan yutularak, çiğnenerek, dövülüp balla karıştırılarak yapılır.

Şimdi Satın Al

Mezda sakızı ayrıca köknar sakızı, mezdeki ya da mezla sakızı, mezdeği gibi isimlerle de bilinir. Bu sakız sık sık karıştırılsa da günlük sakızı, çam sakızı ve sandaloz sakızı gibi diğer reçinelerde farklıdır. Farklılığın kaynağı reçinelerin elde edildiği ağaçlardan kaynaklanır.

Mezda sakızı kullananlar

Mezda Sakızı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mezla sakızı mide şikayetleri ve ergenlik dönemi sivilceleri için dışında da kullanılır. Bu sakızın ciltte yara ve çıbana çare olabileceğine inanılır. Kuvvetli antibakteriyel ve antiseptik yağısı cilt şikayetlierinin giderilmesinde önemli bir etkendir.

Mide ve bağırsak yaralarını iyileştirdiği, öksürüğü azalttığı ve astıma iyi geldiği de düşünülür.

Bunun yanı sıra soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda günlük sakızına benzer şekilde göğsü yumuşattığı ve böbrek ve idrar yolu şikayetlerini gidermede destek olduğu için de kullanılır.

Şimdi Satın Al

Günlük Sakızı Tütsüsü Nedir? Öksürükte Nasıl Kullanılır?

Köknar Sakızı Nasıl Kullanılır? Mide için Nasıl Kullanılır?

Şimdi Satın Al

En yaygın biçimde küçük reçine parçaları bol su ile yutulur. Ya da 1- 2 parça sakız ağızda çiğnenir. Bunun dışında taneler dövülerek bala, pekmeze karıştırılır. Bala karıştırmadan önce buzluğa atılırsa işlem kolaylaşır ancak mecburi değildir.

Mezda sakızını özellikle mide şikayetleri için zeytinyağında bekletip bir süre sonra hem yağı hem de sakızları tüketmek de bir diğer yöntemdir.

Sakızlar ayrıca tütsü olarak da yakılabilir, hoş aromalıdır.

Hangi Ağaçtan Elde Edilir?

Bu sakız köknar ya da göknar olarak bilinen iğne yapraklı bir ağaç ile ladin ağacından elde edilir. Bu iki tür ağaç ülkemizde neredeyse her bölgede yetişir. Genel olarak yüksek rakımlı bölgelerin ağaçları olarak bilinir. Benzer 2 türdür.

Bu ağaçların sakızı kadar, balı da kıymetli kabul edilir. Köknar sakızı ile köknar balının karıştırılarak şifa amaçlı kullanıldığı da bilinmektedir.

Sandaloz Sakızı Günlük Sakızı Aynı mı? Nasıl Kullanılır?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla