Site icon Ege Pazarından

Mindful Eating Nedir? Farkındalıklı Beslenme Nedir?

Mindful Eating Kitap

Mindful eating, farkındalıklı beslenme, yeme farkındalığı, bilinçli beslenme gibi kavramlarla Türkçeleştirilir. Mindful beslenme gibi yarı Türkçe yarı İngilizce bir kavram olarak da karşımıza çıkabilir.

Mindful eating, yemek alışkanlığınız üzerine düşünmenize ve onun üzerinde kontrol sahibi olmanıza odaklanır.

Araştırmalar da yeme farkındalığı çalışamalarının kilo verme, aşırı yemeyi azaltma ve daha iyi bir ruh hali içinde olma ile ilgili olumlu etkilerini desteklemektedir.

Mindful Eating Nedir?

Farkındalıklı beslenme kavramının temelleri budist geleceğe dayanmaktadır.

Mindfulness tekniği genel olarak duygularınız ve fiziksel durumunuz üzerine odaklanmanızı hedefleyen bir meditasyon biçimidir.

Çeşitli yeme bozuklukları, depresyon, anksiyete gibi psikolojik şikayetlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Mindful eating, yeme davranışını gerçekleştirirken bu deneyime tam olarak odaklanmak olarak çok kısa biçimde özetlenebilir.

Yeme Farkındalığı Çalışmaları Neleri Kapsar?

Mindful Eating Eğitimi

mindful eating eğitimi

Mindful Beslenme

Yemek yemek, çoğu zaman hızlı bir biçimde, düşük bir farkındalık içinde yerine getirdiğimiz bir eylemdir.Yediklerimiz ile ilgili bu tip bir tavır her açıdan sağlıksızdır.

Zihnimiz vücudumuzun doyduğunu ve daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olmadığını 20 dakika kadar gecikmeli olarak fark eder. Çok hızlı yediğinizde tam bir tokluk hissi için çok fazla miktarda yemenize gerekir.

Bu da aşırı yemeyi, kilo artışını ve obeziteyi beraberinde getirir.

Oysa yemek yenen anda kalmak, yavaşlamak yemek yemeyi otomatik bir eylem olmaktan çıkarır. Eyleminiz üzerinde size tam bir yetki verir.

Farkındalık içinde yemek yemek sinyalleri takip etmenize olanak verir. Bu da ideal biçimde beslenme, ideal kilo ve duygusal yemenin sona ermesi anlamına gelir.

Farkındalıkla Yemek ve Kilo Kaybı

Kısıtlayıcı diyet listelerini uygulamaya çalışmak çoğu zaman faydasızdır.

Bilimsel .alışmalar göstermektedir ki sıkı bir diyet ile kilo veren obezite hastalarının %85’inden daha fazlası birkaç yıl içinde eski kilosuna geri döner. Ve hatta bazen bu kiloyu aşar.

Araştırmalar, bilinçli beslenme alışkanlığının yeme davranışlarınızı değiştirmeye, stres seviyesini azaltmaya ve netice olarak geri dönmeksizin kilo kaybına yardımcı olduğunu desteklemektedir.

Mindful eating ile istenmeyen yeme alışkanlıkları geride bırakılır ve uzun vadeli kilo verme başarı şansınız artar.

Schumann Rezonansı Uyumlama Nedir?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

Exit mobile version