İridoloji ya da iris analizi kişinin göz irisinini ve onun çevresindeki göz akını inceleyen bir uygulamadır.

İridoloji Nedir?

Bu uygulama kişinin bedensel ve zihinsel olarak zayıflıklarını ve güçlü yanlarını keşfetmeyi amaçlar.

Uygulamanın temeli Uzakdoğu ilmine dayanmaktadır. Geçmişte bu inceleme ve uygulama yalnızca çıplak göz ile yapılırken günümüzde tıbbi cihazlardan da destek alınır.

Her insanın göz irisi tıpkı parmak izi gibi biriciktir. İris incelenirken onun şekli, rengi, bombesi, katmanları ve üzerindeki lekeler ile çizgiler dikkate alınmaktadır.

İridoloji kişiye alternatif bir tanı koyarken çıkan sonuca göre herhangi bir tedavi yöntemi önermez. Yani kapsamı tanı ile sınırlı bir uygulamadır.

Bazı iridoloji uzmanları olası hastalıkların teşhisinden ziyade dış etkenlerden zarar gören organların tespitine odaklanır. Yetersiz beslenme, maruz kalınan çevresel toksikler ve stres ile zarar gören organların hangileri olduğunu tespite çalışır.

İristeki Halkalar

İridolojiye göre irisinin her bir küçük kısmı yani her bir halka vücuttaki bir organa ya da organ grubuna karşılık gelmektedir. Bu bölgeler incelenerek bu organlardaki olası riskler ortaya konmaya çalışılır.

İrisin temel olarak 6 farklı halkadan oluştuğu kabul edilmektedir.

Örneğin en iç kısımdaki  ilk halkanın mideye, ondan sonra gelen ikinci halkanın bağırsaklara karşılık geldiği kabul edilmektedir.

 Göz İridoloji

İridoloji Haritası

Her bir katman ve kısım incelendikten sonra ortaya kişiye özel bir harita çıkarılmaktadır. Bu harika kişinin olası sağlık sorunlarını, yatkınlıklarını içermektedir.

İris analizine benzeyen ve genellikle bir arada uygulanan bir diğer çalışma da sklerolojidir.

Skleroloji Nedir?

Skleroloji de gözün incelenmesi ile kişinin olası sağlık sorunları ile ilgili bilgi vermeyi amaçlar.

Ancak iridolojinin aksine irisi değil göz beyazını merkeze alır ve onun kısımlarına odaklanır.

İridolojinin kesin ve net bilgiler verdiğine dair bilimsel çalışmalar yetersizdir. Bazı çalışmalar yapılmış ancak olumlu netice alınamamıştır.

Ancak buna karşın Uzakdoğu’dan çıkan bu çalışma hem Avrupa’da, hem de Amerika’da bir grup insan tarafından dikkate alınan, uygulanan bir yöntemdir.

Tam aksi yönde faydasızlığını vurgulayan ve bunun zaman ve para kaybı olduğunun altını çizen uzmanların sayısı da az değildir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla