Stevia bitkisi, şeker otu olarak da bilinen bir bitkinin adıdır. Yapay tatlandırıcıların ana maddesi olarak kullanılsa da, market raflarında stevia ismi ile alacağınız ürün ile bitkinin doğal hali birçok açıdan birbirinden çok farklıdır.

Stevia Tatlandırıcıstevia bitkisi nasıl kullanılır

Market raflarındaki stevya tatlandırıcılar, evet bu bitkiyi içerirler fakat bitkinin yanı sıra çok çeşitli kimyasalı da bünyelerinde barındırırlar. Bu yapay kimyasallara kıyasla barındırdıkları bitki miktarı dikkate değmeyecek kadar düşüktür.

Glikoz ve şeker alkolü bu tatlandırıcıların içerdiği diğer yaygın içeriklerdir.

Biz bu yazımızda bu yapay ve kanserojen içerikli tatlandırıcılardan değil tamamen doğal stevya bitkisinden söz edeceğiz.

Şeker otu evinizde, balkonunda, saksıda bile çok kolay yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Bitkinin yaprakları ile yemeklerinizi, içeceklerinizi doğal biçimde tatlandırabilirsiniz. Stevia yetiştiriciliği zahmetli değildir.

Şeker Otunun Faydaları Neler?

Şeker otu kalorisi neredeyse sıfır olan bir bitkidir. Bu özelliği ile şeker hastalarının da kullanabileceği bir bitki olarak görülür. Kullanım öncesi mutlaka biz uzmandan onay alınmalıdır.

Kan şekerini kontrol altında tutmaya da yardımcıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre şeker otu ile hazırlanan yemeklerin tüketiminden sonra kişiler, düşük kalori alımına rağmen yemekten sonra memnun ve tok biçimde masadan ayrılmaktadır.

Kandaki insülin ve glikoz seviyeleri de belirgin biçimde düşüktür.

Yapılan başka bir araştırmaya göre, stevia yaprağı tozu kolesterolün düzenlenmesine de yardımcı olabilecek bir ürün olarak görülmektedir.

Şeker Otunun Zararları Neler?

Stevya bitkisinin kan basıncını çok düşük seviyelere indirebileceği düşünülmektedir.

Ayrıca kan şekerini düşüren ilaçlarla etkileşime girebileceği için bu tür ilaçlarla kullanıma uygun değildir.

Bazı kişilerde stevia ürünleri şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yan etkiler her kullanıcıda gözlemlenmemektedir.

Stevianın güvenli kullanımı için her gün değil ara ara kullanımı önerilir. Kullanılacak miktarlarda da aşırıya kaçılmamalıdır.

Stevia Şeker Yerine Nasıl Kullanılır?stevia tatlandırıcı

Mutfağınızda yiyecek ve içeceklerde sofra şekeri yerine stevia yaprağı kullanılabilir.

Şeker otu,

 • Çay ve kahvede
 • Ev yapımı limonatalarda
 • Smoothielerde
 • Tatlı soslarda
 • Kek ve kurabiyelerde kullanılabilir.

Stevialı tariflerin pişirilmesinde bir sakınca yoktur.

Stevia Toz Şeker Karşılığı Miktarı Nedir?

Bir tutam kurutulmuş ve ufalanmış stevia yaprağı tozu, yaklaşık bir çay kaşığı sofra şekerine eşittir.

Bitkiden az miktarda kullanmak tatlandırma için yeterlidir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Calculate Shipping