Yıkanmış çilek saklamak, muhafaza etmek zordur. Hele bir de çilekler dilimlenmiş ise işler daha da zorlaşır.

Peki yıkanmış hassas çilekleri bozulmadan saklamanın en iyi yolu nedir?

Yapılan araştırmalara göre bozulabilir meyveler buzdolabında 4 derecenin altında, meyve depolama alanında ve optimum nemin yüzde 90 ila 95 arasında olduğu ortamda saklanmalıdır.

Kesilmemiş ve doğranmamış meyveler, kapalı plastik bir kapta, cam bir kasede ya da ağzı aralık bırakılmış poşetlerde saklanabilir.

Kabak Buzluğa Atılır mı? Nasıl Saklanır?

Yıkanmış Çilek Nasıl Saklanır?

Eğer çilekler yıkanmış ise buzdolabında ideal saklama koşulları altında bile ömrünün en fazla 7 gün ile sınırlı olacağını söyleyebiliriz.

Ancak lezzetini kaybetmemiş, taze çilekleri tercih ediyorsanız bu sürenin 3 günü geçmemesi çok daha iyi olacaktır.

Çileklerin yıkandıktan sonraki ömrünü uzatmak için yıkama işlemini bir kevgir ile yapmak akıllıcadır.

Yıkanan çilekler yaprakları ile birlikte saklanmalıdır.

Kurumak için oda sıcaklığında çilekleri kısa süre ile bekletmek, çileklerin suyunu temiz pamuklu bir bez yardımı ile hafifçe almak gene ömürlerini uzatacaktır.

Eğer çilekleri dilimleyecekseniz, işlemden sonra mutlaka saklamayı buzdolabında yapmalısınız.

Çünkü dilimlenen çilekler oda sıcaklığında çok kısa bir süre içinde tazeliğini yitirecektir.

Dahası dilimlenmiş tüm meyve ve sebzeler gibi dilimlenmiş çilekler de doğal dış bariyerini yitirecektir. Bu da istenmeyen zararlı bakterilerin üremesi ve kontaminasyon riskini artması anlamına gelmektedir!

 Buzdolabında çilek nasıl Saklanır

Dondurulmuş Çilek Nasıl Kullanılır?

Dondurulmuş meyveleri kullanmak oldukça pratiktir. Ancak donmuş meyveleri, taze meyveleri kullandığınız şekilde kullanamazsınız.

Bunun nedeni, bu meyvelerin içerdiği yüksek su içeriğidir. Çileklerin üzerindeki buzlar çözüldüğünde çilekler yumuşayabilir, formunu ve dahası lezzetini kaybedebilir.

Bu sorunlar ile baş etmek için ise birkaç farklı yol tercih edilebilir:

Bunlardan ilki çilekleri tam çözülmemiş biçimde servis etmektir. Buz, çileklerin formunu korumasına yardımcı olur.

Diğer bir yöntem ise çileklerin buzunu ağır ağır çözdürmektedir. Bunun için çilekler buzluktan, buzdolabına indirilir ve çözülmeleri için 6 ila 8 saat kadar bekletilir.

Bir diğer daha hızlı yöntemde ise çilekler soğuk su içinde 30 ile 60 dakika kadar bekletilerek çözdürülür. Bu işlemde su 20 derecenin daha altından bir sıcaklıkta olmalıdır.

Çileğin Faydaları Neler?

Taze ya da dondurulmuş olsun, çilekler hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıklardır.

Lif, folat, C vitamini ve potasyum ile doludur. Çilekler, iltihapla ve oksidasyonla savaşır. Obezite, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma riskini azaltır.

Taze Fasülye Buzlukta Nasıl Saklanır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Calculate Shipping