Acerola meyvesi, acerola kirazı, açerola ya da Barbados kirazı isimleriyle de anılan tropikal bir meyvedir. Görüntüsü ile tıpkı bildiğimiz kirazı andırır, kırmızı renktedir, çekirdeklidir.

Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirmeye elverişli olsa da henüz üretimi ve ticareti yapılmamaktadır. Bu nedenle acerola kirazını ülkemizde taze olarak bulmak pek mümkün değildir.

Nadirde olsa acerola tohumu ya da acerola fidanı satışı yapan firmalar bulunmaktadır.

Açerola kirazının taze meyvesini bulmak zordur ama bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlayan gıda takviyelerinin içerinde kendine sık sık yer bulur ve bu gıda takviyelerinin satışı ülkemizde de yapılmaktadır.

Barbados kirazı ekstraktı içeren bu tabletler, yoğun c ve a vitamini içeriğine sahiptirler.

Barbados kirazı cilt üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Piyasada acerola meyvesi maskeleri bulmak mümkündür. Bu maskeler, kollajen üretimini arttırdığı, cildi gençleştirici etkileri olduğu için tercih edilir.

Cilt lekelerini ve doğum lekelerini azaltmayı amaçlayan kremlerin içeriğine mutlaka eklenen bir meyvedir.

Acerola Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini düzenleyicidir. Şeker hastalarının dahi kullanımına uygundur hatta antidiyabetiktir.

Yüksek c vitamini içeriğinine sahiptir. Bağışıklık sistemini destekler, güçlendirir.

Nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı özellikle mevsim geçişlerinde koruma sağlar.acerola meyvesi faydaları

İdrar söktürücü etkiye sahiptir.

Kuvvetli antioksidandır.

Kanser savaşçıcı meyvelerden biri olara bilinir.

Antihistaminiktir. İltihaplanma, kaşıntı, döküntü gibi durumları azaltır.

Yüksek A Vitamini içeriğiyle göz sağlığını korur. Katarakt riskini azalttığı bilinmektedir.

Antibakteriyel özellik taşır.

Barbados kirazı çok yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra A vitamini, magnezyum, B3 vitamini, kalsiyum, demir, folat ve B vitamini de içermektedir. Güçlü bir askorbik asit ve polifenol kaynağıdır.

Barbados Kirazı ile Cilt Beyazlatma

Acerola meyvesi, içerdiği polifenoller ile cilt beyazlatıcı, cilt renginin açıcı etkiye sahiptir. Kozmetikte sık sık tercih edilemesinin bir diğer sebebi de bu özelliğidir.

Acerola Meyvesi, son dönemdeki salgın nedeniyle adından sıklıkla söz ettirmektedir. Corona virüsü salgınına karşı bağışıklık sistemini desteklemeyi ve virüse yakalanma riskini azaltmayı amaçlayan takviye gıdaların içeriğinde kendine yer bulmaktadır.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest