Apiterapi Nedir?

Apiterapi; bal, polen, arı sütü, propolis, apilarnil ve en önemlisi arı zehri gibi arı ürünlerinin kullanıldığı geleneksel ve tamamlayıcı bir tıp yöntemidir.

Bal, polen, aru sütü ve propolis ağız yoluyla tüketilerek kullanılır. Balın göze dahi uygulandığı bilinmektedir. Arı zehri ise bu ürünlerden ayrı bir şekilde, profesyonellerce uygulanır.

Arı Zehri Nasıl Uygulanır? apiterapi arı zehri

Arı zehri, apiterapi uzmanlığı sertifikasına sahip doktorlar tarafından uygulanır. Uygulamada, zehir akupunktur noktalarına enjekte edilir. Zehrin merhem olarak uygulandığı durumlarda vardır.

Arı zehri uygulaması için gerçek arı iğnesi kullanıldığı da bilinmektedir.

Apiterapi Öncesi

Apiterapi uygulamaları öncesi, hastaya mutlaka arı zehiri alerji testi uygulanmadır. Testin sonucu negatif çıkmasına rağmen, hastada reaksiyon gözlenebileceği unutulmamalıdır.  Bu nedenle arı zehri uygulaması için mutlaka onaylı apiterapi ünitesi olan hastanelere veya apiterapi uygulama merkezlerine başvurulmalıdır.

Uygulama sonrası hasta kişi, doktorun uygun gördüğü müddet ile gözetim altında tutulur.

Arı Zehrinin Faydaları Nelerdir?

Yapılan klinik araştırmalar gösteriyor ki arı zehri çok kuvvetli bir iltihap temizleyicidir. Bu özelliği ile iltihaplı eklem romatizması hastalarında çok olumlu sonuç sağlamaktadır.

Arı Zehiri Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Arı zehiri, eklem romatizmasının yanı sıra birçok farklı hastalığın destek tedavisinde başvurulan bir yöntemdir.

MS, ALS, Parkinson Hastalığı başta olmak üzere birçok nörolojik rahatsızlığın tedavisinde uzman önerisiyle tercih edilir.

 Fibromyalji destek tedavisinde de başvurulur.

Arı zehri, tüm diğer arı ürünleri gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bir üründür.

Astım

Bel ve Boyun Fıtığı

Aşırı adet sancısı gibi durumlarda da apiterapi tercih edilir.

Apiterapi: Arı Zehri Kimlere Uygulanamaz?

Arı zehri, bal alerjisi olan kimseye uygulanamaz.

18 yaşından küçük çocuklara uygulanamaz.

Hamile ve emziren kadınlar için de arı zehri uygulaması uygun değildir.

Kronik hastalığa sahip, düzenli ilaç kullanan kişiler uzman doktor onayı olmadan arı zehri uygulaması yaptırmamalıdır.

Bal Göz Çevresine Sürülür mü?

Balın ve diğer arı ürünlerinin faydaları cilt üzerinde de oldukça etkidir. Bal cilt bakımı için olmazsa olmaz bir üründür. Özellikle göz çevresindeki şişlik, göz altı morlukları için tedavi edicidir.

Koyu göz halkalarından kurtulmanızı sağlayan bal, bir yandan da cildi nemlendirir ve yumuşak bir cidle kavuşmanızı sağlar.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest