Beta glukan, bağışıklık sistemini güçlendiren, destekleyen doğal bir besin takviyesidir.

β-Glukan Hangi Gıdalarda Bulunur?

Doğal olarak yulaf ve arpada da bulunur. Yulaf kepeği, yulaf unu, yulaf ezmesi ve tam tahıllı unlar betaglukan içeren besinlerin başında gelir.

Beta-Glukan Faydaları Nelerdir?

  • β-Glukan molekülünün kullanılmasının birincil sebebi bağışıklık sistemini destekleyici nitelikte bir molekül olmasıdır.
  • Bu özelliğiyle, mevsim geçişlerinde, çok sayıda insanı etkileyen salgın dönemlerinde tercih edilir.
  • Sık sık hasta olan; yakın aralıklarla aft, uçuk çıkaran kişilerin immün sistemini desteklemesi amacıyla uzmanlarca tavsiye edilir.
  • Uzun süre antibiyotik kullanılması gereken hastalıkların ardından, bağışıklık sisteminin yeniden kendini toparlaması için kullanılır.
  • Yüksek tempoda çalışan, kronik yorgunluktan muzdarip olanlar için de kurtarıcı nitelikte bir takviyedir.
  • Grip, nezle, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonlarında da destek ürün olarak kullanılmaktadır.

Kısacası, β-Glukan hastalıklardan korunmak ve hastalığa yakalanılmışsa da çok daha hızlı ve hasarsız biçimde ondan kurtulmak amacıyla kullanılan bir besin takviyesi niteliği taşır.

β-Glukan günlük olarak kullanılabilir fakat yapılan araştırmalar göstermektedir ki sürekli kullanımında etkisi azalmakta ve koruyucu etkisi yok olabilmektedir. Bu nedenle, uzmanlarca aralıksız kullanım süresinin 3 ayı geçmemesi tavsiye edilmektedir.

β-Glukan Çocuklar Kullanabilir mi?

Evet, beta-glukan özellikle sık sık hasta olan çocuklar için kullanılan bir üründür. Fakat çocuklar için bu takviyeyi kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktora danışılmalıdır.

beta glukan bağışıklık

Beta Glukan Cilde Faydaları Nelerdir?

Beta glukanın faydaları bağışıklık sistemini desteklemekle sınırlı değildir. Ayrıca cilt üzerinde de çok sayıda önemli fayda sağlar.

Egzama, sedef ve mevsimsel alerjilere bağlı cilt sorunlarından kurtulmada etkilidir.

Ciltte oluşan yara ve yanıkların, pişiklerin ve böcek sinek ısırıklarının çok hızlı iyileşmesini sağlar.

Ciltte kollajen üretimini arttırıcı etki yapar. Böylece daha parlak ve kusursuz bir cilde kavuşmayı sağlar. Düzenli kullanımda, ciltteki çizgilerin yok olduğu bilinmektedir.

Beta Glukan Korona Virüsü için Etkili mi?

Beta-Glukan kanser hücrelerini dahi öldürebildiğini gösteren klinik çalışmalar vardır. Bu oldukça tesirli maddenin, corona virüs salgınının olduğu şu günlerde bağışıklık sistemimizi destekleyici etkileri nedeniyle kullanılabileceği uzmanlarca belirtilmiştir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest