Çoban çökerten otu; deve çökerten otu, demir dikeni ya da çakır dikeni olarak da bilinen yabani bir tür bitkidir.

Latince ismi: Tribulus terrestris

Çoban Çökerten Otu Ne İşe Yarar?

Kan şekeri ve kolestrolü düşürücü etkisi, hormon dengeleyici yapısı ve buna bağlı cinsel işlev ve libido arttıcı etkileri en öne çıkan özellikleridir.

Vücutta testesteron gibi hareket ettiği düşüncesi vardır. Bu düşünce tam olara bilimsel veriler ile desteklenmese de çoban çökerten otu ve bu ottan üzerilen gıda takviyeleri piyasadadır. Bunlar sıklıkla vücut geliştirenler ve aktif sporcular tarafından kullanılır.

Sporcuların bu bitkiyi tercih etmesinin bir diğer sebebi de bitkinin bedensel dayanıklılığı, fiziksel performansı arttırıcı etkisi olmasıdır.

Stresin fizyolojik etkilerini azaltmak için de kullanılan bir bitkidir.

Ödem attırıcı etkisi de vardır. Bu özelliği ile karışım zayıflama çaylarında sıkça yer alır.

Bulgaristan’da yapılan bir araştırmaya göre çoban çökerten otu kadın ve erkek endokrin bozukluklarının tedavisinde umut vericidir.

Erkeklerde andropozun olumsuz etkilerini azaltır. Dahası prostat sorunlarından koruyucu etkisi vardır.

Demir dikeninin sık tercih edilmesinin bir diğer sebebi böbrek taşı ve böbrek kumu dökmeye etkisidir. Bitki sürecin daha kısa ve kolay geçmesini sağlayıcıdır.

Şimdi Satın Al

Cüce Palmiye Faydaları Neler? Prostat için Saw Palmetto

Çoban Çökerten Ne Zaman Toplanır?

Bitkinin hem çiçekleri, hem yeşil kısımları, hem tohumları, hem de kökleri gıda tüketimine uygundur.

Bitkiyi toplamak için çiçeklerinin tam olarak açması beklenmelidir. Çiçekler tam olarak açtığında yani temmuz ağustos aylarında bitki açık arazilerden toplanmaya hazırdır.

Ege ve Akdeniz’de yaygın şekilde yetişir.

Çoban çökerten otu kullananların Yorumları

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır?

Genellikle çay gibi demlenerek tüketilir:

  • Bitkinin kurutulmuş dal, yaprak ve dikenli kısımlarının  kaynamakta olan suyun içine atın ve 2 -3  dakika kadar kaynatın ve çıkan suyu 1 çay bardağı kadar için.

Ayrıca bazı yörelerde bitki yemek olarak da hazırlanır:

  • Baş kısımları çiçeğe dönmeden önce yani filiz halde toplayın ve kavurarak yoğurt ile servis edin.

Toz halde bitkinin tüm kısımlarının öğütülmesiyle hazırlanan ürünler de vardır.

Şimdi Satın Al

Dikkat!

Günde 2 çay bardağından daha fazla tüketmeyiniz. Eğer kür uygulaması yapacaksanız sabah ve akşam birer çay bardağı kadar tüketmek idealdir. Kürü 20 gün uyguladıktan sonra mutlaka en az bir hafta kadar ara veriniz.

Deve Çökerten Yan Etkileri Neler?

Bitkiyi dahili olarak kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışınız. Öyle ki bitkinin kullandığınız ilaçlar ile etkileşimi söz konusudur. Ayrıca kronik hastalığı olanlar ile hamile kadınların da kullanımına uygun değildir.

Ashwagandha Nedir? Hint Ginsengi Ne İşe Yarar?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla