Glutatyon (Glutathione), vücudumuzun kendi kendine de üretebildiği çok güçlü ve etkili bir antioksidan maddedir. Serbest radikallerin vücutta dönüşümünü, etkisiz hale gelmesini sağlar. Sigara ve alkolün; toksik maddelerin vücuttaki olumsuz yan etkilerini azaltmakla görevlidir.

Fakat sigara, alkol, ilaç kullanımı aynı zamanda vücuttaki glutatyon miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle dışarıdan alım ihtiyacı duyulmaktadır.

Glutatyon (Glutathione) Ne İşe Yarar?

 • DNA ve protein yapımında  görevlidir.
 • Kanserojen ve toksik maddelerinin vücuttan atımını sağlar.
 • İnsülin direncini arttırır.
 • Otoimmün hastalıklara karşı savunma sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Glutatyonun vücudumuzda kendiliğinden üretildiğini söylemiştik. Fakat kötü yaşam alışkanlıklarımız, kötü beslenme, ağır metallerin varlığı, ilaç, sigara alkol kullanımı ile vücuttaki miktarı azalır.

Peki, vücutta glutatyonun miktarı nasıl arttırılır?glutatyon içeren besinler

Gıda takviyesi olarak üretilen kapsüller piyasada mevcuttur. Fakat bu ağız yolu ile alınan kapsüllerin çok büyük bir çoğunun etkisiz olduğu, midede etkisiz hale geldiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Glutatyonun vücudumuzda sentezlenmesi için besinlerden ve reaksiyonun hızlanması için mineral ve vitaminlerden destek alabiliriz.

 • Sarımsak, soğan, lahana gibi kükürtlü yüyecekler; 
 • Kefir, yoğurt, yumurta, peynir, dana karaciğer gibi folik asit zengini hayvansal gıdalar
 • Roka, hardal otu, ıspanak, brokoli, bamya gibi sülfür amin asit içeren sebze ve meyveler
 • Badem, ceviz, deniz mahsülleri gibi selenyum yönünden zengin besinlerin tüketimi glutatyon üretimini destekler.

Yani genel olarak B grubu vitaminler, betain, folik asit, selenyum glutatyonun üretimini hızlandıran vitamin ve minerallerdir.

Glutatyon İçeren Kremler

Glutatyon içeriğine sahip kremler de piyasada mevcuttur. Bu kremlerin kullanım amacı cilt lekelerinden kurtulmak ve glutatyonun anti-aging etkilerinden cilt üzerinde de faydalanmaktır.

Glutatyon Tedavisi Nedir?

Glutatyon (Glutathione) serum halinde, damar yolundan enjeksiyon ile de uygulanmaktadır. Bu yöntemin dışarıdan alınan glutatyonun en etkili hali olduğu düşünülmektedir.

Damardan glutatyon terapisi, 15- 20 dakika kadar sürmektedir. Acısız ve ağrısıdır. HIV, ALS, alzheimer, KOAH, kistik fibrozis, kanser, diyabet, lyme hastalığı, parkinson, multiple skleroza gibi ciddi hastalıkların tedavisinde destekleyici tedavi olarak da uzman olayı ile uygulanmaktadır.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla