Kaliteli bir kantaron yağını diğerlerinden ayırt etmenin en kolay yolu rengine ve kıvamına bakmaktır. Kaliteli kantaron yağı parlak kırmızı renkte, zeytinyağından daha yoğun bir kıvamdadır.

Kıvamsız, kırmızıdan ziyade açık pembe, sarı ya da yeşil renge dönük kantaron yağları, kantaron çiçeği ve zeytinyağı oranının doğru ayarlanamadığına işaret eder.

 İdeal Renk ve Yoğunluk

Kantaron yağının, doğru renkte ve kıvamda olmamasının nedenlerinden bir diğeri de taze kantaron çiçekleri yerine kurutulmuş çiçekler tercih edilmesidir. Kantaron yağından en üst düzeyde verim alınabilmesi için çiçeklerin mevsiminde, güneşin en dik açıya sahip olduğu öğlen saatlerinde toplanarak, taze şekilde, uzun süre bekletilmeden, kurutulmadan zeytinyağı ile bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Kaliteli Kantaron Yağının Özellikleri

Kantaron yağının kalitesini anlamak için bakılabilecek unsurlardan bir diğeri de kantaron yağının kokusudur. Kaliteli bir kantaron yağı, keskin, oldukça belirgin, hoş bir kokuya sahiptir.

Yeterli süre boyunca güneş altında, zeytinyağı içerisinde bekletilen kantaron çiçekleri, yağa kırmızı rengi ve şifası ile beraber oldukça keskin ve çok hoş bir koku da aktarır. Bu koku, zeytinyağının kendine has kokusunu dahi bastıracaktır.

Kaliteli bir kantaron yağının içinde ilave renklendirici, bozulmaması adına çeşitli kozmetik koruyucular, esansiyel yağlar asla eklenmemelidir.Tüm bu katkılar, kantaron yağının doğal, doğadan gelen yapısına zarar verecektir.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Unutulmamalıdır ki ideal kantaron yağı içerisinde bulunması gereken yalnız ve yalnızca 2 madde vardır. Bunlar: soğuk sıkım kaliteli zeytinyağı ve mevsiminde toplanan taze kantaron çiçekleridir.

Kaliteli kantaron yağında asla karşılaşmamamız gereken bir diğer durum ise maserasyon işlemi esnasında ya da sonrasında kantaron yağı içerisine su katılmasıdır. Su, zeytinyağının bozulmasına neden olacaktır ve yağ tüm şifasını kaybedecektir. Bu tür ürünler uzak durulması gereken hileli ürünlerdir.

Yukarıda saydığımız tüm şartları en iyi şekilde sağlayan, özenle hazırladığımız kantaron yağlarımızdan satın almak için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. Her ilimize kargo ile gönderimimiz vardır.

https://egepazarindan.com/kantaron-yagi/

Güncel ürünlerden haberdar olmak için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla