Klordioksit, kimyasal bir bileşiktir. Uzun yıllardır şehir şebeke sularının dezenfekte edilmesinde ve tarımda kullanılır. Klorun aksine, kanserojen yan ürünler çıkarmadığı için tercih edilir.

Amerika Çevre Koruma Dairesi, klordioksitin şarbon mikrobunu tamamen yok ettiğini açıklamıştır.

Klordioksit, kullanılmadan önce seyreltilir. Bu en etkili dezenfektanın seyreltme işlemi için distile su kullanılmaktadır. Maddenin seyreltilme oranı kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir ve bu oran hayati önem taşır.

Klordioksit Nasıl Kullanılır?klordioksit ne işe yarar

Klordioksit, ev içi temizlikte kullanılabilir. Cam silme, yerleri silme ve dezenfekte etme amaçlı kullanılabilir.

Difüzöre eklenerek gene havayı dezenfekte etme amaçlı kullanılabilir.

Sebze ve meyvelerin dezenfektasyonu için kullanılabilir.

Sivilceler üzerinde kullanılabilir.

Diş fırçalarını dezenfekte etmek için kullanılabilir.

Ağız kokusuna karşı, gargara olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Egzamalı bölgelere de uygulandığı bilinmektedir.

Klordioksit Pestisit Kalıntılarından Kurtulmada Etkili mi?

Litre başına 20 mg klordikoksit eklenerek hazırlanan su içinde 20 dakika kadar ekletilen sebze ve meyvelerin üzerindeki pestisit kalıntılarının %60 ile % 75 oranında yok olduğu araştırmalarla desteklenmektedir.

Yani, klordioksit tükettiğimiz meyve ve sebzelerin üzerindeki ziraii ilaçlardan kurtulmada etkili bir yöntem olabilir.

Klordiokstit İçilir mi?

Aman Dikkat!

Klordioksitin, başta otizm belirtileri olmak üzere birçok farklı hastalığın tedavisinde alternatif tedavi olarak uygulandığı bilinmektedir. Bu tür uygulamalar kişilerin evde kendi başına yapabileceği uygulamalar değildir.

Klordioksit, kullanımında dozaj hayati önem taşır. Mide bulantısı, şiddetli kusma, ishal, düşük tansiyon doz aşımında ortaya çıkan ilk semptomlardır.

Doz aşımı ölüme dek giden korkunç tablolara neden olabilir. Bu nedenle klordioksiti, evimizde yalnızca dezenfektan olarak kullanabiliriz.

Dezenfekte amacıyla kullanacağımız bu en etkili kimyasalın da, güvenilir bir kaynaktan temin edilmesi, sağlık bakanlığınca düzenlenmiş biyosidal ruhsatnameye sahip olması ve doğru oranda seyreltilerek kullanılması çok önemlidir.

Klor Dioksit Korono Virüsünden Korunmada Etkili mi?

Klordioksit, virüslere karşı dezenfekte edici etkiye sahiptir. Bu özelliği ile ev içi temizlikte kullanılabilir. Bunun dışında klor dioksit içilerek corona virüsüne karşı önlem alınamaz. Bu bir safsatadır. Kontrolsüzce klordioksit içmenin ölümle sonuçlanabilecek çok kötü sonuçları olabilir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest