Strese Bağlı Mide Ağrısı Nedir?

Mide ağrısı, birçok kişinin şikayetçi olduğu rahatsız edici bir durumdur. İstenmeyen mide ağrısı; yemek yemenini, uykunuzu hatta hareket etmenizi bile olumsuz etkileyebilir.

Son zamanlarda beslenme düzeniniz ya da genel sağlık durumunuz değiştirmemesine rağmen, daha sık mide ağrısı problemi yaşıyorsanız bunun sebebi stres olabilir!

Stres Mide Ağrısına Neden Olur mu?

Bu sorunun yanıtı açıkça evettir. Mide ağrısının birçok farklı sebebi olabilir, stres de bu sebeplerden bir tanesidir ve yaygındır.

Uzmanlara göre midemizin ve bağırsaklarımızın kendine özgü bir sinir sistemi vardır. Bu sinirler, strese karşı tıpkı beynimiz gibi cevap verirler.

Stresli olduğumuzda salgılanan hormonlar,  sindirim sistemimize dek ulaşabilir.

Strese Bağlı Mide Ağrısı

Stres Kaynaklı Mide Ağrısı, Hazımsızlığa Bağlı Ağrıdan Nasıl Ayırt Edilir?

Bu iki ağrıyı birbirinden ayırt etmek güçtür. Stres nedenli mide ağrısı, fiziksel bir nedene bağlı mide ağrısı gibidir. Benzer şiddette ve benzer diğer belirtiler ile beraber görülür. Bu iki tür ağrı bir arada da görülebilir.

Fiziksek nedenli bir ağrı çekiyorsanız, psikolojik stres ile bu ağrının kötüleşmesi de olasıdır.

Strese Bağlı Mide Ağrısı Ağrı Günlüğü

Strese Bağlı Mide Ağrısı

Ağrı Günlüğü

Fiziksel ağrıyı, psikolojik ağrıdan ayırmak için bir günlük tutmak işe yarayabilir. Günlüğe genel ruh halinizi ve tükettiğiniz gıdaları, ağrı duyup duymadığınızı yazabilirsiniz. Belli bir süre bu işe devam ettikten sonra, ağrınız ve ruh haliniz arasında ya da yedikleriniz arasında bir bağ olup olmadığı anlayabilirsiniz. Bu konuda bir uzmandan da yardım alınabilir.

Psikolojik stres kaynaklı mide ağrısı, genellikle;

 • Genel bir gerginlik hali,
 • Olumsuz düşünceler,
 • Hızlı ve sık nefes alıp verme ile beraber seyreder.

Strese Bağlı Mide Ağrısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Stresin kaynağını tespit etmek en önemli noktadır. Ardından mümkün olduğunca stres kaynağından uzaklaşmak ya da bu kaynak ile baş etme yöntemleri geliştirmek gerekir. Bu noktada stres yaratan unsura bakış açımızı değiştirmek hayati önem taşır.

 • Nefes egzersizleri,
 • Yoga,
 • Meditasyon,
 • Düzenli spor antrenmanları stresten arınmada yardımcı olacaktır. 

Bu konuda da bir uzmandan yardım alınabilir.

Özetle, kronik mide ağrısı yaşıyorsanız bunun nedenini öğrenmek önemlidir. Mide ağrınız, fiziksel ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sorunun kaynağını tespit ettikten sonra çözüme ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Vücudunuzun size söylediklerine dikkat edin ve gerektiğinde uzman kişilerden yardım istemekten çekinmeyin.

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Calculate Shipping