Karahindiba Neye İyi Gelir?

Karahindiba bitkisi; detoksifikasyon, karaciğer fonksiyonu, sindirim ve kan şekerini destekleme ve sindirim sistemimizde yaşayan iyi bakterileri besleme yetenekleriyle tanınan prebiyotik özellikte bir bitkidir.

 • Detoksifikasyon 
 • Hormon dengeleme
 • Sindirime destek
 • Kan şekeri dengeleme
 • Cilt berraklığı ve genel sağlık desteği
 • Bağırsak mikrobiyom çeşitliliği sağlama bit mütevazi bitkinin birincil olumlu etkileri arasında yer alır.

Karahindiba Çayının Faydaları

Karahindiba Neye İyi Gelir?

Karahindiba, bulması kolay, neredeyse her yere karşımıza çıkabilecek bir bitkidir. Gene de gıda ya da sağlık amaçlı kullanım için bitkinin mutlaka kirlenmemiş bir sahadan hasat edilmesi gerekir:

Acı laktonların varlığı ile karaciğer ve safra kesesi desteği

 • Cilt tahrişlerini yatıştırmak veya anti-inflamatuar özellikleri 
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde su tutmayı kolaylaştırma
 • Köklerin detoksifiye edici özelliklerinden dolayı cilt berraklığı
 • Köklerin karaciğeri destekleyici özelliğinden dolayı alerji mevsiminde sağlıklı solunum fonksiyonunu destekleme
 • Acı bileşenler nedeniyle sağlıklı bağırsak fonksiyonunu destekleme
 • Oksidatif strese, diğer bir deyişle yaşlanmayı hızlandıran ve çeşitli hastalık süreçlerine yol açan serbest radikallerin üretimine karşı koyma
 • İnsan gözünde renk pigmenti olarak bulunan iki ana karotenoidden biri olan antioksidan lutein sayesinde göz sağlığını destekleme

Karahindiba Çayı Nasıl Hazılanır? Radika Çiğ Yenir mi?

Karahindiba Hangi Kısımları Kullanılır?

Karahindibanın kökleri, yaprakları, sapları ve çiçekleri özetle toprak altında ve üstünde kalan tüm kısımları tüketilebilir.

Bu farklı kısımlar farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle kullanacağınız kısmı hedeflerinize göre seçmek akıllıcadır:

Karahindiba Yaprağı Faydaları Neler?

Radika olarak da bilinen yapraklar sindirim için mükemmeldir.

Kökler gibi, mide asidi (HCl), safra ve enzimler gibi sindirim sularını uyaran acı flavonoidler ve laktonlar içerirler, böylece besinleri parçalayabilir ve emebiliriz.

Karahindiba yaprakları ayrıca C vitamini, B kompleksi, beta-karoten, magnezyum, demir ve kalsiyum dahil olmak üzere sağlığı destekleyen vitaminler ve minerallerle doludur.

Karahindiba kökü faydaları nelerdir?

Karahindibağın taze veya kurutulmuş kökleri; hormon dengesini, sindirimi, alerji mevsiminde karaciğer sağlığını desteklemek veya cilt ve detoks sorunları için sık tercih edilir.

Yapraklar gibi, karahindiba kökü de mineraller (demir, manganez, kalsiyum, potasyum) ve karotenler gibi besleyici bileşikler bakımından çok yüksektir.

Hafif bir müshil etkisi vardır; mikrobiyomunuzu beslemek için prebiyotik inülin içerir ve taraxasterollerin varlığı nedeniyle antiinflamatuardır.

Karahindiba çiçeği faydaları nelerdir?

Çiçekler; hücrelerinizi, damar sisteminizi ve hatta gözlerinizi destekleyen ve koruyan anti-inflamatuar antioksidanlar ve flavanoidlerle doludur.

Ayrıca,  hem karahindiba çiçeği hem de yaprak özleri UVB ile ilişkili foto yaşlanma ve hücresel düzeyde yaşlanmaya karşı koruma sağlar.

Karahindiba Merhemi Tarifi: Cilde Faydaları Neler?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla