Tetra Ağacı Yaprağı Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

Duman ağacı; bulut ağacı, tetra ağacı, boyacı sumağı olarak da bilinen çalı tipi bir bitkidir. Yaprakları yılın belli bir döneminde yeşil ve belli bir döneminde ise kırmızıdır.

Çok küçük, minnacık sarı çiçekler açar.

Latince ismi: Cotinus coggygria

Bitki çok çeşitli iklim ve toprak tiplerine uyumludur. Ve birbirinden çok farklı coğrafyalarda yetişebilir. Bu nedenle duman ağacı çoğu kişi için de tanıdıktır.

Bitki sağlık açısından adaçayı ve ıhlamura benzer özelliklere sahiptir. Çeşitli kültürlerde mevsim geçişlerinde sıkça bitki çayı olarak tercih edildiği bilinir.

Yaprakları gallotanninler, gallik asit, flavonol glikozitler ve uçucu yağlar gibi tanenler içerir. İltihap önleyicidir.

Sığla Yağı Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Tetra Yaprağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Neler?

2 yemek kaşığı ince öğütülmüş yaprağın üzerine 1 litre (yaklaşık 4.5 su bardağı) kaynar su dökülür.

Yaklaşık 5 dakika kaynatılır. ve sonra yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakılır. Ardından süzülür ve içilir.

Dikkat!

Duman ağacı yaprağı dahili kullanımda olası yan etkiler taşır. Düşük seviyede zehirli kabul edilen bir bitkidir. Bu nedenle eğer kullanımınız dahili olacaksa kullanım öncesi mutlaka bir hekime danışınız! Uygun dozlama için bir profesyonelden destek alınız.

Bitkinin yapraklarının ayrıca harici olarak krem formlarda da kullanıldığı bilinir. Hemoroid, akne, diş eti iltihapları, yara ve yanıklar için sık tercih edildiği bilinir.

 Tetra ağacı Faydaları

Tetra Ağacı Yaprağı Yanık

Bu gibi şikayetlerde yapraklar ile lapa hazırlanır. Gazlı bez ile bölgeye sarılarak uygulama yapılır. Genellikle uygulama günde 2 kez tekrarlanır.

Vajinal yıkama için de kullanılan bitki bu amaçla da bitki çay ile aynı şekilde hazırlanır ve tamamen soğuk biçimde kullanılır.

Duman ağacı ile hazırlanan bitki çaylarının ömrü çok kısadır. Çayların her defasında taze olarak hazırlanması önerilir. Eğer çayı fazla miktarda hazırladıysanız, buzdolabında saklama sürenizin yalnızca 12 saat olduğunu unutmayın. Daha uzun sürelerde bekletilen tetra yaprağı çayı faydadan çok zarar verici olacaktır.

Hava Civa Otu Kremi Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla