Ada Çayı; Latince “iyileştirmek” ya da “kurtarmak” anlamına gelen “salvere” kelimesinden türemiştir. Latince ismi “Salvia”dır.ada çayı yakmak

Adaçayı; Eski Mısır, Yunan ve Roma kültürlerinde dahi kendine yer bulmuştur. Hem tıbbi amaçla hem de maneviyatı pekiştirmek amaçlı ritüellerde kullanılmıştır.

Bu özel bitkinin birçok farklı çeşidi vardır: beyaz adaçayı, Akdeniz adaçayı, Anamur adaçayı ve Anadolu adaçayı. Bu türlerin büyük çoğunluğu- beyaz adaçayı hariç- ülkemiz topraklarında, özellikle Ege ve Akdeniz’in kıyı bölgelerinde kendiliğinden yetişir.

Geleneksel tıpta anksiyete, depresyon, soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve daha fazlası için sıklıkla adaçayına başvurulur.

Adaçayında Hangi Vitaminler Var?

1 çay kaşığı adaçayı içerisinde günlük ihtiyacımızın %10’u kadar K vitamini vardır. K vitaminine ek, adaçayı A vitamini ve bir miktar magnezyum içermektedir.

Bu vitaminler ile bu özel bitki kemik sağlığı için de destek sağlar.

Şimdi Satın Al

Ada Çayı Faydaları Neler? Adaçayı Neye İyi Gelir?

 • Adaçayı bitkisi yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Anti enflamatuar özelliktedir ve kanser önleyici, hafızayı güçlendirici ektilere de sahiptir.
 • Antibikrobiyal özelliğe de sahip olan adaçayı, havadaki zararlı mikroorganizmaları yok etmek amaçlı yakılarak kullanıma uygundur.
 • Aynı şekilde istenmeyen vücut kokularına karşı da yüksek etki sağlaması adaçayının az bilinen özelliklerindendir.
 • Adaçayı yağı koklamanın ya da adaçayı tütsüsü yakmanın hafızayı güçlendirdiğini ve odaklanmayı kolaylaştırdığını gösteren bir takım çalışmalar da mevcuttur.
 • Bunlara ek, sindirime destek sağlar, bağırsak dostudur ve ishal kesici özelliğe de sahiptir.

Adaçayının Kadınlara Faydaları Nelerdir?

 • Menopoz sırasında sıcak basmalarını kontrol altına almak için  de doğal bir yöntem sağlar.
 • Adet düzenleyicidir.
 • Adet sancılarını azaltır.

Adaçayı Gastrite İyi Gelir mi?ada çayı faydaları

Anti enflamatuar etkiye sahip, sindirim ve bağırsak dostu adaçayı gastrit, reflü gibi rahatsızlıktan muzdarip olanların da tercih edebileceği bir bitkidir.

Siyah çay ya da kahve gibi gastrit ve reflüyü tetiklemez. Aksine midedeki iltihabın kurumasına destek sağlar.

Adaçayı Neden Yakılır?

Hoş kokulu aromatik bitkilerin törenler ya da ritüeller esnasında yakılması çok eski bir insanlık geleneğidir. Ve adaçayı da bunun için en yaygın tercih edilen bitkilerin başında gelir.

Ada çayı yakmanın amacı ortamda biriken negatif enerjiden arınmaktır.

Ada çayı bir tütsü görevi görür, manevi bir arınma sağlar ve bu esnada havadaki istenmeyen bakterilerden de kurtulmayı beraberinde getirir!

Ada Çayı Zayıflatır mı?

Doğrudan zayıflatıcı etkisi olan bir bitki değildir fakat uzun süre tok hissetmeye yardımcıdır. Vücutta hızlı yağ yakımını da destekler ve metabolizmayı hızlandırır.

Ada Çayı Günde Ne kadar İçilmeli? Ada Çayı Ne kadar Tüketilmeli?

Tüm diğer bitkilerde olduğu gibi ada çayının da tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Aşırıya kaçmak, faydadan çok zarar verir.

Adaçayını demleyerek, çay olarak tüketecek isenin, günlük güvenli maksimum miktar 2 çay fincanı kadardır.

Adaçayı Sperm Öldürür mü?

Aşırıya kaçıldığı taktirde adaçayı zararları sperm kalitesini düşürebilir.

Şimdi Satın Al

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla