Alkolsüz Mojito Tarifi

Mojito, orijinalinde rom ile hazırlanan alkollü bir Küba kokteylidir. Tropik iklimin hakim olduğu Küba’da, Kübalıların içini serinleten bu hoş kokteylin tarifini biraz değiştirerek, alkolsüz biçimde hazırladık. Tarifini de sizlerle bu yazımızda paylaştık!

Alkolsüz Mojito Tarifi: İç Serinleten Kokteyl

Çok zor bulunan malzemeler içermeyen bir biçimde uyarladığımız tarifimiz oldukça kolay, herkesin evinde hazırlayabileceği bir biçimde. Fakat biraz el oyalayacağı da bir gerçek!

Malzemeler

  • Sade maden suyu
  • Limon
  • Taze Nane
  • Taze Reyhan (İsteğe bağlı)
  • Toz Şeker (İsteğe bağlı)
  • Bolca buz
  • Çilek (İsteğe bağlı)

Tarifte Küçük Değişiklikler

Orijinal tarifin rom ile hazırlandığını, alkollü bir içecek olduğunu söylemiştir.

Ayrıca orijinal mojito tarifinde beyaz değil, esmer şeker kullanılır. Reyhan kullanılmaz ve limon yerine yeşil, ufak boyutlu lime tercih edilir.

Biz tarifin daha ulaşılabilir malzemeler ile alternatif bir versiyonunu yarattık. Açıkçası devasa lezzet farkları olmadığını söylemeliyim.

Reyhanı ise ekstra hoş bir aroma olarak ilave ettik.Gerçekten çok yakıştı. Mevsiminde bulabilirseniz mutlaka öneririz.

Şeker kullanmayı tercih etmeyenler, hiç şeker kullanmadan da bu tarifi uygulayabilirler. Öyle de gayet güzel, fresh bir lezzet elde ediliyor.

Şimdi gelelim yapım aşamalarına ve miktarlara!

Bu tarifin olmazsa olmazı elbette bol miktarda buz! Buzların da buzluktan çıktığı gibi kullanılmayacağını belirtelim. Bize bu tarif için gereken şey “crushed ice

Peki Nedir Bu Crushed Ice?alkolsüz mojito tarifi kırık buz

Crushed ice, kırılmış buz anlamına gelir, tamamen donmuş buzların kırılarak daha ufak parçalar haline getirilmesiyle hazırlanır.

Buzu kırarak kar benzeri bir doku elde edilir. Bu iş için üretilen özel sanayi tip makinalar vardır.

Fakat ev tipi basit mutfak robotlarımız da bu konuda işimizi görecektir!

Alkolsüz Mojito Tarifi

Bolca buzu kırarak işe başlayalım. Kırma esnasında makinamızı ara ara dinlendirmeyi unutmayalım ki motoru yanmasın!

Kırdığımız buzları, buzlukta muhafaza edelim.alkolsüz mojito tarifi çilekli

O esnada diğer tarafta, bir bardağın içine bir limonun 4/1 kadar limonu sıkalım. Sıktığımız limonun kabuklarını da bardağa atalım.

Üzerine 3-4 adet nane, 3-4 adet de reyhan yaprağı ekleyelim. Bir dövecek yardımı ile limonları ve yaprakları dövelim. 

İsteğe bağlı olarak yaprakların üzerine 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker ya da bir adet çilek de ilave edilebilir. Şeker ve çilek ile beraber tüm malzemeyi biraz daha ezelim.

Tüm malzemeler güzelce ezilip, aromalarını saldıktan sonra, buz gibi sodamızı bardağın yarısını geçecek şekilde ekleyelim. Son olarak kırdığımız buzlardan bolca bardağımıza koyalım. Birkaç küçük dokunuş ve nane yaprağı ile bardağımız süsleyelim ve çok bekletmeden soğuk soğuk servis edelim.

İşte evde alkolsüz mojito kokteyli hazırlamak bu kadar basit! Afiyet Olsun!

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest