BHT açılımı bütil hidroksi toluen olan ve paketlenmiş ürünlerde rengi, kokuyu ve aromayı korumak için gıdalara eklenen sentetik bir antioksidandır.

BHT isimli bu yapay antioksidan temel olarak oksidasyon sürecini yavaşlatarak gıdaların içeriğindeki yağları korur, böylece gıdalar uzun süre bozulmadan raftaki yerinin korur.

Tahıllara, dondurulmuş hazır yemeklere, sakızlara, alkollü ya da  alkolsüz içeceklere ve ekmeklere yaygın biçimde eklendiği bilinmektedir.

BHT BHA Zararları Neler?

BHT isimli bu koruyucu genellikle BHA isimli bir diğer koruyucu ile bir arada kullanılır. Bu iki koroyucunun da merkezi sinir sistemini etkilediği ve çocuklarda davranış sorunlarına neden olabileceği bilinmektedir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozduklarını da gösteren bilimsel araştırmalar vardır.

Yapılan fare deneylerine göre bu iki kimyasal koruyucu dolaşım, karaciğer, tiroid, böbrek ve akciğer sorunlarına neden olabilmektedir.BHT ve BHA Nedir?

Dahası erkeklerde sperm sayısının azalması ve kadınlarda meme kanseri riskinin artması ile ilişkilendirilen bu yapay antioksidanların insan sağlığını ciddi biçimde tehdit ettiği düşünülmektedir.

Bu kimyasalların en basit ve yaygın etkileri arasında eklem ağrıları, mide ağrıları, ciltte hassasiyet, baş ağrısı, ültiker, uyku problemleri sayılabilir.

BHT ve BHA çocukların yaygın tükettiği gıdalar içinde de kullanılır. Örneğin kahvaltılık gevrek atıştırmalıklar sıklıkla bu maddeleri içermektedir. Bu paketli atıştırmalıklar; yoğun kimyasalların yanı sıra ağır şeker yükü, GDO’lu tahıl içeriğine de sahiptir. Buna karşın besin değerleri ise bir hayli düşüktür.

Bu kimyasal yükü ağır maddeler, çocukların gelişimi için de büyük tehdit oluşturabilmektedir.

Zararlı katkı maddeleri Listesi içinde yer alan BHT veya BHA gibi zararlı kimyasalları tüketmekten kaçınmanın en iyi yolu iyi bir etiket okuyucusu olmaktır. Market rafları arasında dolanırken almayı düşündüğünüz paketli gıdalara karşı her zaman temkinli olmak gerekir. BHA ya da BHT içeren gıdaları satın almak yerine alternatif üretmek elzemdir.

Paketli gıdalar yerine yerel üreticiden, taze  temiz içerikli gerçek gıdalara yönelmek ise en idealidir!

BHA ve BHT gibi koruyucular kod ile de paket üzerinde belirtilmiş olabilir. E320 kodu BHA ve E321 kodu ise BHT kimyasalına aittir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla