Biberiye yada diğer ismi ile rosemary; taze ya da kurutuşmuş halde kullanabileceğiniz hoş kokulu, hoş aromalı bir bitki. Peki siz bu özel bitkiye mutfağınızda ve sofralarınızda yer veriyor musunuz?

Biberiye Nerelerde kullanılır?

Et ,balık ve tavuk yemeklerine hoş bir aroma katmak için; salatalarda, patates yemeklerinde eşsiz bir son dokunuş için… kullanabileceğiniz bu özel bitki çay olarak da demlenerek tüketilebilir.

Rosemary; ruh halinizden, bağırsak sağlığınıza dek olumlu etkileri ile mutfağınızda her zaman yer alması gereken baharatlar arasında sayılabilir. Haydi gelin bu özel, hoş kokulu ve kolay yetişir bitkiye daha yakından bakalım!

Biberiyenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Rosemary, klasik edebiyat eserlerinde bile kendine yer bulmuştur.  Hafıza üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle kullanımı yüz yıllar öncesine dek dayanır. Yalnızca hafızayı güçlendirmekle kalmayan bitki, genel ruh halinde iyileşme ve stres seviyesinde ciddi düşüşler sağlar.

2018 yılında yapılan klinik bir araştırmaya göre biberiye doğal antidepresan etkisi göstermektedir.

Zihinsel berraklık verici etkisinden faydalanmak için genellikle çay olarak tüketilir. Rosemary esansiyel yağı koklamak da fayda sağlayıcıdır.

Kurutulmuş biberiyeyi tütsü olarak yakmak ve koklamak da stres ve endişeyi azaltıcı etkilerinden faydalanmanın bir diğer yolu olabilir.

Biberiye Yağı İçilir mi?biberiye nasıl kullanılır

Dikkat!

Rosemary, baharat olarak yemeklerin içinde kullanılabilir, ve gıda tüketimi aşırıya kaçılmadığı sürece tamamen güvenlidir. Fakat biberiyeesansiyel yağı, gıda tüketimine uygun bir yağ değildir ve toksik etkilere sahiptir. Esansiyel biberiyeyağı içmekten kaçınmak gereklidir.

Biberiye Çayı

Rosemary çayı, yoğun ve hoş aromalıdır. Tüketiminde her bitki çayında olduğu gibi aşırıya kaçmaktan kaçınılmalıdır.

Çay hazırlamak için taze biberiye ya da kuru biberiye tercih edilebilir. 5 dakika kadar sıcak su içinde bekletilerek demlenir. Bitkinin yapraklarını yüksek harlı ateşte demlemekten kaçınmak elzemdir.

Biberiye Zayıflatır mı?

Biberiyenin doğrudan zayıfllatıcı bir etkisi yoktur. Fakat diyet yaparken kullanmaya uygun bir bitkidir. Bağırsakları çalıştırır, metabolizmayı harekete geçirir ve böylece kilo kaybını destekler.

Biberiye Anti Viral mi?biberiye yağı

Evet, antiviral özellikte bitkiler arasındadır. Bu özelliği ile rosemary yağı; ev yapımı el dezenfektanlarına, sabunlara, deterjanlara eklemek için idealdir.

Biberinin Saç Çıkarıcı Etkisi Var mı?

TIpkı nane yağı gibi saç uzamasına olumlu etki yapan yağların başında gelir. Saç dökülmesini azaltan ve yeni saçlar çıkmasını da sağlayan bu yağ, saç beyazlamasını ve kepeği de azaltıcıdır.

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest