Cayenne biberi daha yaygın biçimde Arnavut biberi olarak da anılır. Dünya biberleri arasında Scoville ölçeğine göre orta seviyede acı kabul edilen bir tür biberdir. Ancak sofralarımıza taşıdığımız biberler ile kıyaslarsak gerçekten acı olanlardan bir tanesidir.

  • Yakın akrabası olan jalapenodan daha fazla acıdır.
  • Cayenneler; parlak kırmızı renkli ince ve uzun yapıdadır.
  • Latince ismi: Capsicum annum

Bu tür biber taze ve bütün olarak tüketilebilir. Ayrıca turşusu kurulur. Kurutularak da servis edilebilir. Ülkemizde en yaygın kullanım biçimi olmasa da dünyada cayenne biberi en sık biçimde toz formda kullanılır.

Toz haldeki biberleri kullanmak oldukça pratiktir. Toz halde iken cayenne Arnavut biberi genellikle turuncuya çalan bir renkte olur.

Jalapeno Biber Turşusu Tarifi: Prebiyotik, Kolay Tarif!

Cayenne biberi tüm dünyada bir lezzet verici olarak sofraları renklendirir. Bunun yanı sıra ayrıca çok çeşitli sağlık faydaları için de tercih edilir.

Bu faydaların temel kaynağı büyük oranda içeriğinde bulunan kapsaisin isimli aktif bileşendir.

Kapsaisinin yanı sıra Arnavut biberleri C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, K vitamini bakımından da zengindir.

Biberlerin göz sağlığı, üreme sağlığı, kalp, akciğer, böbrek sağılık ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Şimdi Satın Al

Cayenne Biberi Faydaları Neler?

Bunun yanısıra sindirimi kolaylaştırabilir. Mide ekşimesi, mide yanması gibi şikayetleri hafifletebilir.

İçeriğindeki kapsaisin ile metabolizmayı hızlandırır. Bu da dolaylı yoldan kilo vermeyi hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir.

cayenne arnavut biberi

Arnavut Biberi Kremi & Yağı

Arnavut biberi ile hazırlanan kremler ve vücuda uygulamaya uygun yağlar vardır. Bu krem ve yağlar ağrı kesici etkileri ile ilgi çekicidir. Artrit ağrılarından kurtulmak için sıkça tercih edilirler.

Cayenne Biber Nerede Yetişir?

Cayenne biber ülkemizde neredeyse her bölgede yetişir. Ülkemiz, dünyada Arnavut biber üretiminde ilk sıralarda yer alır.

Tohumdan üretime elverişli olan bu türü geniş saksılar içinde dahi yetiştirmek mümkündür. Biberler çok çeşitli iklim tipine uyum gösterecektir.

Cayenne Biberi Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Türün ekimi diğer biberler ile benzerlik gösterir. İlkbahar, sonbahar ve yaz aylarında dikimi yapılabilir. Tohumların eksi dereceleri görmemesi ve don yememesi hayatta kalabilmeleri için büyük önem taşır.

Cayenne Biberi Tozu Şimdi Satın Al

Doğal Kas Gevşetici Bitkiler & Acı Biber Kremi Tarifi

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla