Çıra suyu, başta diyabet olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde destek amaçlı kullanımı ile son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir.

Çıra Suyunun Faydaları Neler?

Romatizmal ağrılar, solunum yolu şikayetleri, astımı bronşit, öksürük, balgam bu suyun yaygın kullanıldığı diğer durumlardır.

Çıtlık suyu hazırlanırken çam ağaçlarının çırası kullanılmaktadır. Bu çıra oldukça kokulu, reçineli yapıdadır.  Suyun tadı acıdır.

Çam Çırası Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Çıra suyu sıklıkla distilasyon yöntemi ile hazırlanır. Bunun dışında ev ortamında taze çıraların kaynatılması ile elde edilen suyun da tüketildiği bilinmektedir.

Çıra suyu genellikle başka bir ilave malzeme olmadan tek başına tüketilmektedir. Özellikle distilasyon yöntemi ile elde edilen sular oldukça yoğun yağıdadır. Bu nedenle aşırıya kaçmaktan mutlaka kaçınmak gereklidir.

Genellikle günde 1 ya da 2 çay kaşığından daha fazla tüketilmemeleri gereklidir.

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Evde Çıra Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde  basit distilasyon düzenekleri ile az miktarda su hazırlamak olabilir. Ama ev ortamında bu suyu hazırlarken daha yaygın olarak kullanılan yöntem çıraları doğrudan kaynatarak süzmek ve bu suyu doğrudan tüketmektir.

Çırayı Suya Koyup İçmek

Hatta kaynatmadan bir süre çıraları suda beklettinten sonra bu suyu içmek şeklinde yapıan uygulamalar da vardır.

Reçineli Çam Bardağı – Çıra Suyu İçmek

Çam çırasının şifasından faydalanmak için kullanılan bir diğer yöntemde çam ağacından oyulmuş su bardakları ya da sürahileri tercih etmektir.

Çam Çırası Suyu Zararları Neler?

Bu su üzerine yapılan araştırmalar henüz yetersiz seviyedir.

Aşırıya kaçarak tüketimi başta çarpıntı olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyici olabilmektedir.

Özellikle böbrek hastalarının kronik rahatsızlığı olan kişilerin ve düzenli ilaç kullananların bu suyu içmek sonusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Kullanım öncesi bir hekime danışmak akıllıca olacaktır.

 Suyun içine çıra atılırsa ne olur

Suyun içine çam çırası koymak

İçme suyuna çıra koymak, çıra suyunun doğrudan tüketiminden çok daha önce uygulanmaya başlanan bir yöntemdir.

Su içine eklenen çıranın, suyu temizeyeceği düşünülerek bu işlem uygulanmaktadır. Çıra doğal biçimde antiseptik özellik taşımaktadır.

Çıra Suyu ile Zayıflayanlar

Çıra suyunu sağlık faydalarının yanı sıra zayıflamayı desteklemek amaçlı kullanan kişiler de vardır. Çıranın bu konuda etkili olabileceği düşünülmektedir.

Çıra Nedir? Çıra Hangi Ağaçtan Çıkar?

Çıra başta çam olmak üzere kokulu ve reçineli ağaçlardan elde edilen doğal malzemedir.

Bu malzemeler doğal biçimde yanıcıdır. Bu özellikleri dolayısıyla sıklıkla ve en yaygın biçimde mangal soba vs. Ateş yakmayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılır.

Kişniş Tohumu ile Zayıflama! Kişniş Nasıl Kullanılır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla