Darjeeling çayı, Hindistan’ın Darjeeling bölgesinde yetiştirilen ve dünya çapında popüler olan bir çay çeşididir. Himalaya Dağları’nda yer alan bir bölgede yüksek rakımlı dağlarda yetişir.

Darjeeling çayı; siyah, beyaz ve yeşil çayların tümü olarak üretilir, ancak genellikle siyah çay çeşidi en popüler olanıdır.

Siyah çayı; hafif içimli, çiçeksi bir tat ve aromaya sahiptir ve “çayın şampanyası” olarak adlandırılır. Bunun nedeni, çayın tat ve aromasının diğer siyah çaylardan çok daha hafif ve zarif olmasıdır.

Bitki hasat mevsiminde çay bahçelerinde elle toplanır ve daha sonra güneşte kurutulur ve fermantasyona bırakılır.

Fermantasyon işlemi, çayın rengini ve aromasını belirleyen bir süreçtir ve önemlidir.

Çayın lezzeti, üretildiği bahçenin yerine ve koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ve bu da elde edilen çayın niteliği konusunda önemlidir.

Sarı Çay Huang Cha Nedir? Faydaları Neler?

Darjeeling Çayı First Flush Nedir?

Darjeeling bölgesinde yetiştirilen özel bir çay hasat dönemidir. Bu hasat dönemi, Mart ayının sonundan Nisan ayının ortalarına kadar olan dönemi kapsar ve baharın ilk hasadı olarak kabul edilir. Bu nedenle, Darjeeling First Flush çayı genellikle “baharın çayı” olarak anılır.

Genellikle daha açık yeşil renkte ve hafifçe fermente edilmiş bir çaydır. İnce ve zarif yapraklardan oluşur ve genellikle daha hafif bir tada sahip olur. Ayrıca, baharın taze çay yapraklarından yapıldığı için, daha belirgin bir çiçeksi ve meyvemsi aroma ve lezzete sahiptir.

Darjeeling çayının en iyi kalitede olduğu zamanlardan biridir ve çay severler arasında çok popülerdir. Bunun nedeni, bu hasat dönemi boyunca yetiştirilen çay yapraklarının daha taze ve daha lezzetli olmasıdır. First Flush çaylar, diğer Darjeeling çaylarından daha sınırlı bir üretime sahiptir. Bu nedenle fiyat olarak da biraz daha yüksektir.

Masala Çayı Nasıl Demlenir? Masala Chai İçindekiler

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla