Dosha testi ya da ayurvedik dosha analizi (ayurvedik beden tipi testi), ayurveda tıbbında bireylerin doshalarını yani vücut tiplerini belirlemelerine yardımcı olan bir testtir.

Dosha Testi Nedir?

Test kapsamında şunlara benzer sorular yanıtlanır:

Vücut tipin nedir?

A. Uzun boylu ve ince

B. Orta yapı

C. Tıknaz

Cilt tipiniz nedir?

A. kuru

B. hassas

C. yağlı

Tipik vücut sıcaklığınız nedir?

A. soğuk eller ve ayaklar

B. normal vücut ısısı

C. sıcak eller ve ayaklar

Vata Dengeleyici Tarifler: Kolay ve Pratik

Stresle nasıl başa çıkıyorsunuz?

A. Endişe ve kaygı

B. Sinirlilik ve öfke

C. Geri çekilme ve izolasyon

Sindiriminiz nasıl?

A. Düzensiz sindirim ve kabızlık

B. Ara sıra mide ekşimesi veya asidite ile güçlü sindirim

C. yavaş sindirim ve şişkinlik

Bu ve benzeri soruların cevaplarına göre, Dosha testi kişinin vücudunda üç doshadan (Vata, Pitta veya Kapha) hangisinin daha baskın olduğunu belirleyecektir.

Bu bilgiler daha sonra genel sağlığı ve esenliği destekleyen beslenme ve yaşam tarzı seçimlerine rehberlik etmek için kullanılabilir.

Dosha testinin bir teşhis aracı olmadığını ve herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılmaması gerektiğini unutmamak önemlidir.

3 Dosha Nedir?

Geleneksel Hint tıp sistemi olan Ayurveda, insan vücudunu ve zihnini yöneten birincil fonksiyonel enerjiler olan üç doshayı tanımlar. Bu doshalar Vata, Pitta ve Kapha’dır.

Vata dosha: Bu dosha hareketle ilişkilidir ve nefes alma, kan akışı ve sinir uyarıları dahil olmak üzere vücuttaki her türlü hareketten sorumludur.

Baskın bir Vata dosha’ya sahip insanlar ince, çevik ve yaratıcı olma eğilimindedir. Ayrıca kaygı, kuru cilt ve sindirim sorunlarına eğilimli olabilirler.

Pitta dosha: Bu dosha, dönüşümle ilişkilidir ve besinlerin sindirimi, emilimi ve asimilasyonu dahil olmak üzere vücuttaki metabolik süreçlerden sorumludur.

Baskın bir Pitta dosha’ya sahip insanlar, iyi kas tonusu ve keskin zeka ile orta yapılı olma eğilimindedir. Ayrıca deri döküntülerine, mide ekşimesine ve öfkeye eğilimli olabilirler.

Kapha dosha: Bu dosha stabilite ile ilişkilidir ve kemikler, kaslar ve bağ dokusu dahil olmak üzere vücudun yapısal bütünlüğünden sorumludur.

Baskın bir Kapha dosha’ya sahip insanlar, kolayca kilo alma eğiliminde olan, iyi yapılı olma eğilimindedir. Ayrıca uyuşukluk, depresyon ve solunum problemlerine eğilimli olabilirler.

Ayurveda tıbbında, bu üç doshanın dengesinin sağlık için çok önemli olduğuna inanılır ve doshalardaki dengesizlikler çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle Ayurvedik uygulayıcılar, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet değişiklikleri, bitkisel ilaçlar ve diğer doğal terapiler yoluyla doshaları dengelemek için çalışırlar.

Panchakarma Nedir? Panchakarma Detoksu

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla