Ellagik asit (ellagic acid); çilek, ahududu, nar ve ceviz gibi çeşitli meyve, sebze ve yemişlerde bulunan doğal olarak oluşan bir polifenolik bileşiktir.

Vücudu serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Serbest radikalleri nötralize ederek ve bunların yaşlanmaya, iltihaplanmaya ve hastalığa yol açabilecek hücresel hasara neden olmalarını önleyerek çalışır.

Ellagik asit, antioksidan özelliklerinin yanı sıra anti inflamatuar ve anti kanser etkilerine de sahiptir. Kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ve kanser hücrelerinde apoptozu (hücre ölümü) teşvik ettiği gösterilmiştir. Çalışmalar ayrıca ellagik asidin meme, kolon ve prostat kanseri gibi belirli kanser türlerinin gelişimini önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Ellagik asit, sayısız sağlık yararı nedeniyle diyet takviyelerinde, cilt bakım ürünlerinde ve fonksiyonel gıdalarda yaygın olarak kullanılır. Ek formda bulunur, ancak ellagik asit açısından zengin gıdaların tüketilmesi yoluyla doğal olarak da vücuda sağlanabilir.

Asidik Olmayan Meyveler ve Sebzeler Nelerdir?

Ellagik Asit Faydaları Nelerdir?

 • Vücudu serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Vücuttaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini engellemek ve kanser hücrelerinde apoptozu (hücre ölümü) teşvik etmek dahil olmak üzere kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.
 • Kan basıncını düşürme ve kolesterol seviyelerini iyileştirme dahil olmak üzere kardiyovasküler sağlık üzerinde yararlı etkileri olduğu gösterilmiştir.
 • Cildi UV hasarından koruma ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek kollajen sentezini destekleme potansiyelinden dolayı genellikle cilt bakım ürünlerine dahil edilir.

Ellagic Asit Nelerde Bulunur?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli bitki bazlı gıdalarda bulunabilir:

Meyveler: çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, şeftali ve nar.

Kuruyemişler: ceviz, pikan cevizi.

Meyveler: üzüm, şeftali, kiraz ve kivi.

Sebzeler: ıspanak, marul, lahana ve brokoli.

Otlar: nane, biberiye ve adaçayı.

Baharatlar: tarçın ve hindistan cevizi.

Diğer: çay ve kırmızı şarap, viski.

Bu gıdalardaki ellagik asit miktarı kaynağa, olgunluğa ve işleme yöntemine göre değişebilir. Bununla birlikte, genel olarak, ellagik asit en çok taze, işlenmemiş bütün meyve ve sebzelerde bulunur.

Elajik asit alımınızı en üst düzeye çıkarmak için, çeşitli renkli meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmek en iyisidir.

Triphala Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla