Guarana, sıra dışı bir görüntüye sahip, yüksek miktarda kafein içeren bir bitkidir. Bu bitkinin meyveleri ile hazırlanan içecek ise Brezilya’nin milli içeceği gibidir.

Bu içecek tıpkı kahve gibi su ile çözündürülerek hazırlanır. Taneler su ile buluşmadan önce öğütülür. Tadı da yine kahve ile benzer biçimde hafifçe acıdır.

Guarana meyvesi, Amazon havzasına özgüdür. Ve Latince ismi paullinia cupana’dır.

Meyveler yüksek miktarda kafeinin yanı sıra teofilin ve teobromin gibi bir dizi uyarıcı içerir. Ayrıca tanenler, saponinler ve kateşinler meyvelerin barındırdığı antioksidanlardır.

Şimdi Satın Al

Guarana meyveleri yalnızca keyif verici bir içecek olarak tüketilmez. Taneler kurutuluup öğütüldükten sonra guarana özü elde edilir. Bu öz; Amazon kabileleri tarafından yüz yıllardan beridir tedavi edici amaçla kullanılır.

Guarana Meyvesi Faydaları Neler?

Antioksidanlar açısından çok zengindir.

Yorgunluk hissini azaltabilir ve odaklanmayı kolaylaştırabilir.

Afrodizyak etkiye sahiptir.

Canlandırıcıdır ve enerji verir.

Kilokaybını teşvik eder.

Ağrı kesici bir etkiye sahiptir.

Kabızlık şikayetini azaltabilir.

Kalp ve damar sağlığını destekler.

Cilt ve saç sağlığını destekler.

 Guarana Faydaları

Guarana Kahve Ne Kadar Tüketilmeli?

Kesin ve önerilen bir dozu olmamasına rağmen, insan temelli araştırmaların çoğu, 50-75 mg gibi düşük dozların ideal olacağını ortaya koymaktadır.

Şimdi Satın Al

Guava Meyvesi Nerede Yetişir? Nasıl Yenir?

Guarana Kahve Emziren Anneler Kullanabilir mi?

İçerdiği kafein plasentaya geçebileceğinden hamile kadınların guarana alımından kaçınması ya da bunu sınırlaması gerekmektedir.

Çok fazla kafein alımı -300 mg’dan daha fazla- bebekte büyüme anomalilerine neden olabilir ve düşük riskini arttırabilir.

Nasıl Tüketilir?

Guara tüketime hazır toz halde satın alınarak sıcak su ile demlenebilir. Bunun yanı sıra bikinin özünü içeren çeşitli takviye formlarda vardır. Bu özel meyve enerji içeceklerinde de yaygın kullanılmaktadır.

Özetle guarana obezite, atletik performans, zihinsel performans, enerjiyi artırmak ve diğer birçok nedenden dolayı kullanılır. Küçük dozlarda alındığında çoğu kişi için güvenli ve sağlıklı olarak kabul edilir. Ancak uzun süreli olarak büyük miktarlarda alındığında çeşitli riskleri beraberinde getirebilir. 

Şimdi Satın Al

Buda’nın Eli Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla