Hint yağı ya da ban yağı; hint fasülyesinin sıkılması ile elde edilen doğal yağdır. Bu tohumların diğer bir adı da kene otu’dur.

Latince ismi: Ricinus communis

Hint fasülyesi sadece Hindistan’da yetişen bir bitki değildir. Akdeniz ve Ege illerimizde yaygın biçimde yetişir.

Hint Yağı Faydaları Neler?

Bugüne kadar, hint yağının sağlık yararları ile ilgili araştırmalar sınırlıdır.

Hint yağının ana bileşeni, iltihap önleyici özellikleri çok kuvvetli olduğu ispatlanmış bir tür yağ asidi olan risinoleik asittir.

Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılan hint yağı en yaygın biçimde saç, kaş ve kirpik bakımında kullanılan bir yağdır.

Saç bakımında saçların daha hızlı uzamasını sağladığı, saçları daha parlak hale getirdiği için sık tercih edilir. Ayrıca saç köklerinde kepek önleyicidir.

Şimdi Satın Al

Hint Yağının Kullanımı

Saç üzerindeki olumlu etkiler içi genellikle duş sonrası saç kremi olarak kullanılır.

Hint Yağı Badem Yağı Zeytinyağı Karışımı

Bu üç yağ da saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Bir araya getirerek uygulama yapabilirsiniz.

Yatmadan hemen önce saçınıza eşit miktarda karıştırdığınız yağları masaj yağarak uygulayın. Ve ardından saçlarınızı stres film ile sarın. Sabah ılık su ile durulama yapın. Düzenli kullanımda saçlarda belirgin gürleşme ve yeni saç kökleri sağlar.

Hint yağı ve badem yağı karışımı

Hint yağı saçı koyulaştırır mı?

Beyaz saçların sıklığını azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak uzun süreli kullanımda saç tonunu koyulaştırıcı bir etkisi yoktur.

Hint Yağı Kirpik

Saç gibi kirpik ve kaşlar üzerinde de eşsiz bir etkiye sahiptir. Kirpiklerin daha uzun, sağlıklı ve kıvrık görünmesini sağlar.

Kirpiklere bir rimel fırçası ile uygulama yapabilirsiniz.

Kaşlarınıza ise bir kulak çubuğu ile yatmadan hemen önce hint yağını sürebilirsiniz. Bu, gürleşme ve kaş tellerinde çoğalma sağlar. Dökülmeyi de azaltıcıdır.

  • Badem yağı ile karıştırarak ya da tek başına uygulama yapabilirsiniz.

Hint yağı ayrıca eşsiz bir cilt nemlendirici ve masaj yağıdır. Düzenli kullanım ile ciltteki kırışıklıkları açar. Cilde yoğun E vitamini sağlar. Kolajen üretimini arttırır.

Kas ağrılarını hafifletir.

Bazı kimselerce anne sütünün akışını başlatmak ve arttırmak, doğum sürecini başlatmak amacıyla da kullanıldığı bilinmektedir. Ağız yolu ile kullanımda müshil yapıcı etkisi vardır.

Şimdi Satın Al

Hint yağı İçilir mi?

Kontrolsüz dahili kullanımı uygun değildir. Çok ciddi zehirlenmelere neden olabilir. Hatta ölüme bile neden olabilir. Ağzı yolu ile kullanmadan önce uygun dozlama için mutlaka bir uzmana danışınız.

Hintyağı Satın Al

Web sitemizden saf, katkısız ve yerli üretim hint yağını güvenle temin edebilİrsiniz.

Şimdi Satın Al

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla