İmgeleme çalışmaları; ileriye dönük atacağımız adımları şekillendirmemize, hedeflerimizi belirlememize yardımcı olabilir. İmgelemek, yeni fikirlere yol açar ve hayattaki bir sonraki büyük hedefe ulaştığımızda bizi nelerin beklediğini görsel olarak görmemizi sağlar.

İmgelemek Nedir?

İmgeleme tekniği ile hayatımıza çekmek istediğimiz durumları, duyguları, hisleri… hayatımıza getirmek üzere çalıştığımız bir tekniktir.

Bu tekniği çoğumuz günlük yaşantımızda zaten ekstra bir çabaya girmeden bile kullanırız: yani hayal kurar ve umut ederiz!

Ancak bu imgelemeyi bilinçsiz bir biçimde yaparken çoğumuz yalnızca olumlu durumları imgelemeyiz. Çok çeşitli olumsuzlukları da imgeler ve daha sonra da bu olumsuz durumların gerçekleşmesine maalesef katkıda bulunuruz.

İmgelediğimiz olumsuz durumların peşine takılır, onların gerçekleşeceği zamanı bekleriz. Kendimizi tersi yönde engeller ve kısıtlarız.

Ancak bunu durdurmak bilinçli bir imgelemeye yapmaya başlamak, olumlu hisleri, durumları yaşamımıza çekmek zor değildir. Bu konuda en büyük yardımcımız elbette zihnimiz ve hayal gücümüz olacaktır!

İmgeleme yaparken basit ve bilinçli bir biçimde zihnimizde resimler yaratırız. Bilincimizi istediğimiz şeylere yönlendiririz. Bu esnada 5 duyumuzdan destek almak imgeleri daha gerçekçi kılar. 

İmgeleme Gücünü Geliştirmek

Küçük dokunuşlar ile etkili imgeleme yapmak, imgeleme yeteceğimizi geliştirmek elbette mümkündür.

Peki neler yapmalı?

İmgeleme Nasıl Geliştirilir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir hedef  ve niyet belirlemek atılacak ilk adım olmalıdır. Hayattan ne istediğinize karar vermek ona doğru adım atmanızı kesinlikle çok kolaylaştıracaktır.

Daha sağlıklı olmak, daha iyi görünmek, daha huzurlu bir ruh hali, iyi bir iş, eş ya da ev… ne istediğinize karar verin!

Bu noktada doğrudan bir insan üzerine hedef dizayn etmekten kaçının. Merkeze kendinizi ve kendi isteklerinizi koyun. Başkalarının değişimleri sizin asli hedefiniz olmamalı.

İmgeleme Gücü

Şimdi sıra geldi hedefi biraz daha berraklaştırmaya. Hayalinizi detaylandırın. İmgeleminizin gerçekleştiği zamanları zihninizde adeta bir tiyatro oyunu gibi sergileyin.

Her şey çok gerçekçi ve şu anda olmalı. Küçücük ayrıntıları bile düzenleyin.

Ay Suyu Yapımı & Ay Suyu Ritüeli

Eğer zihninizle çok detaylı görüntüler yaratmakta zorlanıyorsanız bu noktada bir vizyon panosu yapabilirsiniz.

Vizyon Panosu Nedir?

Vizyon panosu tasarlamak imgeleme çalışması egzersizlerinden bir tanesidir.

Hayallerinizi gerçek materyaller ile desteklediğiniz bu egzersizde, yaşamınızda olmasını istediğiniz şeyleri bir pano üzerinde bir araya getirebilirsiniz. Dergilerden, gazetelerden bir şeyler kesebilir, posterler, kartpostlar ile panonuzu zenginleştirebilirsiniz.

İmgeleme Pekiştirme

Gelelim 3. Adıma; hedefimizi belirleyip onu yalnızca bir kez zihnimizde tasarlamak elbette yetmeyecektir.

Bunun için hayal ettiklerimizi yaşamımızın içine dahil etmeyi de öğrenmeliyiz. İmgelerimizi sık sık çağırmalı ve onlara odaklanmalıyız. Gün içinde özel bir zamanı beklemeden, öylesine bir anda bile onları geri çağırabiliriz.

Bu imgeleri sık sık geri çağırma egzersizi, zihninizde tasarladıklarınızın gün geçtikçe daha da gerçek görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca zihninizde tasarlama, hayal etme gücünüzü de pekişecektir.

İMGELEME ile istekleri gerçekleştirme

Olumlama Yapmak

Gelelim etkili imgeleme yapmanın son adımına: olumlamak

Onaylamak, imgelemenin ayrılmaz bir parçasıdır. İsteklerinizi; pekiştirmenize, daha da belirginleştirmenize yardımcı olur.

Olumlamalar (Onaylamalar) ile zihnimize ve evrene isteklerimizin zaten gerçekleştiği mesajını göndeririz.

Olumlamalar sesli bir biçimde ya da sessiz; yazılı ya da sözlü olarak gerçekleştirilebilir. Ancak onaylarken yalnızca olumlu olana odaklanmalı ve kendi cümlelerinizi bulmaya çalışmalısınız.

Örnek Olumlama Cümleleri

“İşimi seviyorum, maddi ve manevi olarak tatmin olmuş hissediyorum”

“Tamamlanmış ve bütünüm.”

“Sağlığım yerinde ve ışık saçan bir güzelliğim var.”

Olumlamalar tek başlarına ya da imgeleme çalışmalarını pekiştirmek için kullanılabilir. İmgelemelerinizi olumlamak, çalışmaların ayrılmaz bir parçasıdır.

Sayılarla Şifa Mümkün mü? Sayı Sekansları Nedir?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla