İncir çekirdeği yağı, son zamanlarda popülerlik kazanan soğuk pres yağlar arasındadır. Kullanım alanları çok çeşitlilik göstermektedir.

En yaygın biçimde cilt bakım yağı olarak tercih edilir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Serbest radikallerler savaşır.

Cildi nemlendirir, besler ve yumuşaklık verir.

İncir tohumu yağı yüzde, göğüslerde ve kalçalarda da sıkılaştırıcı etkisi için kullanılabilir.

İncir çekirdeği yağı hamilelik sonrası cildi toparlayıcı, sıkılaştırıcı yağlar arasında. Masaj yaparak cilde uygulanması yeterli!

İncir çekirdeği yağı göz altı kırışıklıkları için de kısa sürede yüksek etki sağlar.

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Neler?

Cilt bakımının yanı sıra bu özel yağ uzman hekimlerce dikkat eksikliği, hiperaktivite, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisine destek olarak görülmektedir.

İçeriğindeki yüksek potasyum değeri ile insülin oranını düşürmeye ve yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olabileceğine dair çalışmalar hali hazırda devam etmektedir.

İncir çekirdeği, meyvenin aynı zamanda tohumudur. Bu tohum meyveler arasında açık ara en yüksek D vitamini içeriğine sahip olan tohumdur.

E vitaminine ek olarak bu yüksek D vitamini içeriği onu eşsiz bir saç bakım yağı da yapar.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?incir çekirdeği yağı hiperaktivite

İncir çekirdeği yağı soğuk pres yöntemi ile doğru biçimde elde edildiği taktirde harici ve dahili kullanıma uygun bir tür bitkisel yağdır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi saç ve ciltte bakım yağı olarak kullanılabilir.

Dahili kullanımında ise oran yetişkinler için 1 tatlı kaşığından daha fazla olmamalıdır.

İncir tohumu yağının bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat kronik hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişiler bu yağı dahili olarak kullanmaya başlamadan önce dokturuna danışmalıdır.

İncir tohumu yağı, Omega yağ asitlerince de zengindir. Bu yönü ile balık yağına kokusuz bir alternatif olarak görülmektedir.

Balık yağının kokusundan, tadından rahatsız olan çocukların kullanımı için ideal olabilir.

Çocuklar için günlük kullanım miktarı 1 çay kaşığından daha fazla olmamalıdır. Ve kullanıma başlamadan önce bir çocuk dokturuna mutlaka danışılması önerilir.

İncir Çekirdeği Yağı Bebeklerde Kullanımı

Bebeklerde cildi besleyici masaj yağı olarak kullanılabilir. Fakat kullanım öncesi alerjik reaksiyonlara karşı önlem amacıyla yağın zeytinyağı ile seyreltilmesi gerekir.

Dahili olarak da kullanılabilir. Miktar birkaç damladan daha fazla olmamalıdır.

İncir Tohumu Yağı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

İncir tohumu yağı, beynin sağlıklı çalışmasına olumlu etkileri ile biliniyor. Konsantrasyonu arttırıyor. Bunamanın önüne geçebilecek yağlar arasında adı anılıyor.

Buna ek olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı alan kişilerin tedavilerine ek incir çekirdeği yağının destekleyici olabileceği düşünülüyor.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest