İştah Kapatan Yiyecekler Nelerdir?

Etkili veya güvenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak herhangi bir gizli bir ürün veya diyet hapı olmasa da, daha az aç hissetmenize yardımcı olacak doğal gıdalardan söz etmek mümkündür.

Bu tür gıdalar doğal iştah kesiciler olarak düşünülebilir. Onları günlük diyetimize eklemek kalori alımınızı azaltabilir.

İştah Kapatan Yiyecekler Nelerdir?

Çemen Otu Tohumu

Bu Hint baharatı köri yemeklerinde yaygın kullanılır. Çemen otu tohumları tane olarak çay gibi demleenbilir ya da toz halde yemeklerde baharat olarak kullanılabilir.

Çemen otu tohumlarının iştah kapatmadaki olumlu etkisi bilimsel çalışmalar ile de desteklenmektedir.

Chia Tohumu

Chia tohumlarının süper gıda olarak lanse edilmesinin bir nedeni vardır.

Bu küçük tohumlar güçlü bir lif, protein, antioksidanlar deposudur. Sağlıklı yağlar (omega-3 yağ asitleri) içerir ve vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Chia tohumlarının, büyük olasılıkla lif içeriklerinden dolayı açlığı yönetmede etkili olduğu düşünülmektedir.

Hatmi Çiçeği: İştah Kesiyor, Kan Şekerini Dengeliyor!

Kırmızı Biber

Baharatlı yiyecekler yemek, yemek yerken yavaşlamanıza neden olur, bu da insanların genel olarak daha az yemesini sağlar.

Ayrıca acı, tat tomurcuklarınızı biraz köreltebilir ve hatta vücudunuzun yiyecekleri sindirirken kullandığı kalori miktarını artırabilir.

Yapılan bir çalışmaya göre bir öğüne yaklaşık yarım çay kaşığı acı biber eklemenin, kapsaisin adı verilen aktif bileşik nedeniyle metabolizmanızı hızlandırmaya ve açlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Hindiba Kökü

Hindiba kökü, vücudun tamamen parçalayamadığı ve sindiremediği bir tür prebiyotik lif olan inülin açısından zengin yüksek lifli bir besindir.

Midenizde yer kaplar ve mide boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemindeki birçok özelliği nedeniyle çok popülerdir. Çeşitli tatlı ve tuzlu yemekleri zenginleştirmenin harika bir yoludur.

Onu iştahızını bastırmak için yemeklerinize ekleyebilir ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

Tarçın

Zenceil gibi tarçın da doğal bir iştah kesici görevindedir. 1 tatlı kaşığı tarçın, kan şekeri üzerindeki olumlu etkilerine ek olarak, midenizdeki yiyeceklerin boşalmasını geciktirebilir.

Matcha

Sabah kahvenizi bir fincan matcha ile değiştirmek, iştahınızı bastırmanın bir yoludur. Matcha, ECGC adı verilen güçlü bir antioksidanın sağlam bir kaynağıdır. ECGC’nin uzun süreli tokluğu artırabileceğini keşfedilmiştir.

Glucomannan

Glucomannan, açlığı azaltmak için ek olarak alınan bir tür diyet lifidir (teknik olarak suda çözünür bir polisakkarit).

Konjak bitkisinden elde edilir ve suyu emerek ve midede yer kaplayan boyutta şişerek iştah bastırıcı olarak çalışır.

Sitikolin

Citicoline, bilişsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir mineral kolin şeklidir.

Araştırmalar, sitikolinin nöroprotektif ve nörodejeneratif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. O, istekleri azaltmak için beyindeki dopamin seviyelerini artırarak çalışır.

 Bir çalışma, günde 2.000 mg’lık oral alımın test deneklerinde iştahı önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

Barbunya Kilo Verdirir mi? İştah Hormonuna Etkisi

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla