Kırlangıç otu, Latince ismi ile Chelidonium majus; çoğunlukla Avrupa ve Asya’da yetişir ve genellikle yol kenarlarında, tarlalarda ve bahçelerde kendiliğinden büyür.

Bitkinin sarı çiçekleri ve sapsız yaprakları vardır. Geleneksel tıp uygulamalarında yaygın kullanılan bir bitkidir. Sıklıkla HARİCİ olarak kullanılır.

Bitkinin yaprakları, sapları ve özellikle de sütü, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Örneğin, kırlangıç otu sütü, siğillerin tedavisinde kullanılabilir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, sindirim problemlerinin tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Kırlangıç otunun en sık tercih edilme sebepleri arasında ayrıca sinüzit ve miyom gibi göz şikayetleri yer alır. Ancak bitki çiğ biçimde yenmemelidir.

Chelidonium majus’un sağlık üzerindeli etkileri ile ilgili araştırmalar henüz sınırlıdır.

Şimdi Satın Al

Kırlangıç Otu Nerelerde Yetişir?

Oldukça geniş bir yayılım alanına sahip olan bitki Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak yetişir.

Ülkemizde ise özellikle Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde daha sık görülür.

Bitkiye nemli ormanlık alanlar, yol kenarları, tarlalar ve bahçelerde rastlamak mümkündür.

Bahar aylarında sarı çiçeklenen tür, genellikle 50-70 cm yüksekliğe dek ulaşır.

Göz Sağlığı için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kırlangıç Otunun Göze Faydaları Nelerdir?

Göz sağlığına faydaları olan bir bitkidir. Bitkinin özellikle gözlerle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Chelidonium majus bitkisinin içerdiği aktif bileşenler, göz sağlığına faydalıdır. Bitkinin özellikle gözlerdeki iltihaplanmaları azaltıcı ve göz yorgunluğunu giderici özellikleri vardır.

Ayrıca, Kırlangıç otu bazı durumlarda kornea hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

ANCAK, bitkisinin gözlerde kullanımı hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Bitkinin yanlış kullanımı veya doz aşımı göz sağlığına zararlı olabilir.

Kırlangıç Otu Göz için Nasıl Kullanılır?

  1. Kırlangıç otu bitkisinden yapılan göz damlaları göz sağlığı için kullanılabilir. Ancak, bu tür damlaları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.
  2. Eğer bitkiyi evde hazırlamak istiyorsanız, önce bitkinin yaprakları veya kökleri kurutulmalıdır. Ya da bitki kurutulmuş biçimde satın alınabilir. Kurutulmuş bitki kaynar suya eklenerek birkaç dakika boyunca kaynatılabilir. Bu şekilde elde edilen çayı SOĞUTUP süzerek gözleriniz üzerine uygulayabilirsiniz.

Zeaksantin Nedir? Lutein Nedir?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla