Köpekler Meyve Yer mi? Köpeklere hangi meyveler verilir? Köpeklerin meyve yemesinde bir sakınca var mı? Bu yazımız tüylü dostlarımız ile yakından ilgili!

Köpekler Meyve Yer mi?köpekler meyva yer mi

Tıpkı insanlar gibi sağlıklı köpeklerin de iyi dengelenmiş; proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve minerallerce zengin bir beslenme biçimine ihtiyacı vardır.

Hal böyleyken onların da beslenmesine uygun miktarda ve doğru meyvelerin eklenmesi mantıklı olandır.

Köpekler için tamamen güvenli olan meyveler ile beslenmelerine müsade etmek, onları hem mutlu edecek hem de bağırsak sağlıklarına çok olumlu etki sağlayacaktır.

Veterinerler de köpeklerin aşırıya kaçmamak ve sakıncalı olanlardan uzak durmak kaydı ile meyve tüketmesi konusun da hem fikirdir.

Köpeklere Hangi Meyveler Verilir? Bu Meyvelerin Köpekler için Faydaları Neler?

Muz, köpeklerin bayıla bayıla yediği meyvelerin başında gelir. Muz insanlar gibi köpekler için de harika bir potasyum ve c vitamini deposudur.

 • Doğal antiasit özelliğine sahiptir.

Portakal, köpekler için de lif ve C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Yaralanmalar sonrası özellikle tavsiye edilir.

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriciliği ile özellikle yaşı ilerleyen tüylü dostlarımız için ideal bir meyvedir.

Elma da sert ve sulu yapısı ile hem köpeklerin damak tadına uyan hem de onlar için faydalı meyvelerdendir. Bol miktarda B ve C vitaminİ içeren taze elmalar köpek sindirimine yardımcıdır.

Yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonu ile baş etmede köpek severlerin yardımına koşan doğal bir besindir. Özellikle dişi köpeklerin çok yaygın bir biçimde yakalandığı idrar yolu hastalıkları ağrılı ve rahatsız edicidir.

 • Hayvanınızın beslenmesine yaban mersini eklemek onu ve sizi bu sancılı süreçlere sık sık yakalanmaktan kurtarabilir.

Ananas da köpeklerin yemesinde sakınca olmayan meyveler arasındadır.

 • Köpeklerin kemik sağlığını destekleyen, enflamasyon önleyici meyvelerdendir.

Köpekler Meyve Yer mi?köpekler elma yer mi

Gördüğünüz gibi bu sorunun cevabı çok açık biçimde “evet” olarak yanıtlanabilir.

Köpekler taze ya da kurutulmuş biçimde çeşitli meyveleri güvenle tüketebilirler.

 • Meyve köpeklere ana yemekle bir arada verilmemelidir. Bunun sebebi meyvelerin sindirilmesi için kullanılan enzimlerin farklı olmasıdır.

Meyve yemek için ideal zamanlama yemekten yarım saat kadar önce ya da yemekten en az 2 saat kadar sonradır.

 • Köpeğinize verdiğiniz meyvelerin çekirdeklerinden, sap kısımlarından tamamen ayrılmış ve güvenli halde olduğundan emin olun.

Meyve tüketiminde köpeğinizin aşırıya kaçmasına izin vermeyin ve özellikle şeker oranı yüksek olan meyveleri daha az tüketmesini sağlayın.

Köpekler Meyve Yer mi?

Köpekler Kiraz Yiyebilir mi?

Kiraz köpekler için iyi bir seçim değildir. Özellikle kirazın çekirdeği köpekler için ciddi sorunlara yol açabilir. Mide rahatsızlıkları kiraz tüketimi ile tetiklenebilir.

Köpekler Erik Yiyebilir mi?

Erik de köpekler için uygun olmayan bir besindir.

Özellikle çekirdek kısmı köpeklerin bağırsaklarını tıkayabileceğinden uzak durulması gerekenler arasındadır.

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi? Çilek Yer mi?

Evet karpuzu az miktarda tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Fakat çekirdekler ve karpuzun dış kabuğu köpekler için tehlikeli olabilir.

Çekirdekler bağırsak tıkayıcıdır, kabuklar ise bağırsak sorunlarını tetikleyebilir.

1 dilim karpuzu kabuklarından ve çekirdeklerinden tamamen ayırarak tüylü dostunuz ile paylaşabilirsiniz.

Çilek de köpeklerin tüketimine uygundur. Fakat miktarda asla aşırıya kaçılmamalıdır. 1 adet çilekten fazlası köpeğinizi rahatsız edebilir.

Köpeklere Meyve Suyu Verilir mi?

Köpeğinize hazır satılan meyve sularından vermeniz pek sağlıklı değildir. bu hazır meyve suları yapay tatlandırıcılar içerir. Dahası şeker yükleri çok fazladır. Evde taze sıkılmış meyve sularından azıcık da olsa köpeğinize verebilirsiniz. Taze ve temiz içerikli de olsa köpeğinize meyve suyu verirken asla aşırıya kaçmayın.

Köpeklere Zararlı Meyveler

Üzüm, incir, hindistan cevizi, avokado köpeklerin asla yememesi gereken meyvelerdir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Calculate Shipping