Kürdan otu, geleneksel tıpta yeri olan yabani bitkilerden biridir. Bitki beyaz çiçekli, uzun saplıdır. Doğada kendiliğinden yetişir.

Diş otu, diş kurdu otu, koşni, khellin ya da khella isimleriyle de bilinir.

Diş otunun tarihi ve kullanımı orta çağa dek uzanır. Çok eski çağlardan beridir idrar yol hastalıkları başta olmak üzere çok çeşitli hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Doğal idrar söktürücü etkisi de olan kürdan otu böbrek taşı, böbrek kumu ve diyabet gibi hastalıkları tedavi edici etkisi olduğu da söylenmektedir.

Ancak dişotunun sağlık üzerindeki etkilerini destekleyen bilimsel veriler henüz oldukça az sayıdadır.

Kürdan Otu Faydaları Neler?

Böbrek taşı oluşumunu engellemeye destek verir.

Hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

Kan şekeri seviyelerini düzenleyerek diyabeti yönetmeye yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

Diş Otu Vitiligo

Bazı araştırmalar, khella’da bulunan bir kimyasal olan khellin’in ağız yoluyla alınmasının veya cilde uygulanmasının, ultraviyole ışık terapisi ile birlikte kullanıldığında ciltte vitiligoya bağlı oluşan renk değişikliğini iyileştirdiğini göstermektedir.

Yalnızca vitiligo için değil çeşitli cilt hasarları için de kürdan otu kullanıldığı bilinmektedir. Ciltteki yaraların hızlı iyileşmesini destekler. Ciltteki şişliği ve kızarlığı alır.

Dahası bölgesel saç dökülmeleri için de sonuç sağlayabileceği düşünülmektedir.

 Kürdan otu tohumu faydaları

Kürdan Otu Nasıl Kullanılır?

Kürdan Otu Tohumu

Bu bitki harici ve dahili olarak kullanılır. Kürdan otu bitkisini tohumları demlenerek çay gibi tüketilir. Ya da vitiligo gibi cilt hastalıkları için harici olarak kullanılabilir.

Diş Otu Zararları Neler?

Uzun süreli, yüksek dozlu ve bilinçsiz tüketime bağlı olarak oluşabilecek ciddi yan etkiler olabilir.

İştahsızlık

Kabızlık

Baş ağrısı

Kaşıntı

İnsomnia

Mide bulantısı genellikle ilk şikayetlerdir.

Yan etkilerden kaçınmak için kullanım öncesi bir uzmana danışınız.

Bitki ile alakalı araştırmalar yetersiz olduğu için hamile ve emziren kadınlar ile çocukların kullanması önerilmemektedir.

Dikkat!

Diş kurdu otu güneş ile etkileşimli bitkiler arasındadır. Cilt uygulamalarından sonra uygulama yapılan bölgenin mutlaka güneşten korunması gerekmektedir.

Bu özelliği nedeniyle cilt uygulamalarının gündüz değil gece yapılması gerekir.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Calculate Shipping