Meyan kökü şerbeti özellikle yaz aylarında içinizi serinletecek, lezzetli ve sağlıklı bir içecektir.

Evde kolayca hazırlayacağınız bu tarif için meyan kökü lifi ya da odunsu yapıdaki meyan kökünü tercih edebilirsiniz.

Ancak lif haldeki kökler daha pratik ve hızlı bir biçimde tarifte kullanılır.

Şimdi Satın Al

Meyan kökü; harareti alan, uzun süreli tokluk hissi sağlayan yapısı ile öne çıkan bir bitkidir. Ayrıca hafif kırgınlık hissi, balgam, öksürük, soğuk algınlığı gibi durumlarda da başvurulan doğal bitkiler arasında yer alır. Ev yapımı doğal şurup tariflerinin olmazsa olmazı bitkiler arasındadır.

Ayrıca idrar söktürücü ve mide rahatlatıcı özelliklere de sahiptir.

Sirkencübin Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Bu tarif oldukça pratik ve az malzemelidir.  Meyan bitkisinin kendinden şekerli tadı sebebiyle ilave şeker kullanımına gerek yoktur.

Malzemeler

50 gr meyan kökü lifi (dolu dolu bir avuç kadar)

1,5 litre içme suyu

2 adet çubuk tarçın

5-6 adet tane karanfil

1 kök zencefil

1 kök zerdeçal

Meyan Kökü Şerbeti Hazırlanılışı

Meyan kökü ince dokunmuş bir kumaş ya da bez içine sarılarak büyük bir sürahi içine konur. Kumaşa sarılmasının sebebi liflerin ince yapısı sebebiyle sonradan süzülmesinin çok güç olması ve içerken ağza gelmesidir.

Meyan köklerinin üzerine karanfil, tarçın, zencefil ve zerdaçal da eklenir. İsteğe göre şerbeti tatlandırıcı kök bitkiler azaltılabilir ya da arttırılabilir.

Şimdi Satın Al

Tüm malzemenin üzerine son olarak su eklenir ve şerbet 3 saat boyunca dinlenmek üzere buzdolabına kaldırılır.

Süre sonunda malzemeler süzülür. Eğer şerbetiniz fazla koyu oldu ise yarım litre kadar daha su ilavesi yapılarak kıvamı açılabilir.

Köpüklü servis etmek istenirse karışım bir şişe içine alındıktan sonra çalkalayarak, servis edebilebilir.

Bol buz ile soğuk servis etmeniz tavsiye edilir. Günlük olarak yalnızca 1 bardak kadar tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır!

Afiyet Olsun.

meyan kökü lif meyan kökü şerbeti

Kimler Meyan Kökü Kullanamaz?

Hamile ve emziren kadınlar; kronik hastalar, düzenli ilaç kullanan kişiler ve böbrek ile tansiyon hastalarının meyan kullanımı önerilmemektedir.

Meyan Kökü Ne Kadar Kullanılmalı?

Meyan kökü en yaygın biçimde şerbet ya da meyan kökü çayı olarak tüketilmektedir. Günlük olarak 1 bardaktan daha yüksek miktarlı olarak tüketimi kesinlikle önerilmez.

Meyan Kökü Zararları Neler?

Meyan kökünün aralıksız ve aşırı tüketimi ciddi yan etkilere sebep olabilir. En yaygın şikayet eklem ağrıları ve eklem iltihapları, tansiyon dengesizlikleridir.

Vücutta potasyum kaybına da sebep olabilecek olan meyan kökünün potasyum bakımından zengin gıdalar ile tüketimi sıkça önerillir. Muz, kuru üzüm, narenciyeler potasyumca zengindir.

Şimdi Satın Al

Kızılcık Suyu İshale İyi Gelir mi? Nasıl Kaynatılır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Calculate Shipping