Nar kırma geleneği bugünden çok eski tarihlere dek uzanır. Nar; bereket, bolluk, refah, yenilenme, şans ve doğurganlık sembolü olan sihirli bir meyvedir.

Dışarıdan gösterişsiz ve sade; içinde ise kıpkırmızı, rengarenk, bol ve bereketli bu meyvenin yeni yıl başında bereket ritüellerinde kullanılması elbette bir tesadüf değil!

Nar Kırmak

Nar kırma geleceği genellikle yeni yıla girmeden önceki bir hafta içinde tasarlanır. Dünyadaki değişik kültürlerde yeri olan bir gelenektir. Ülkemizde de yılın en uzun gecesi olan 21 aralıkta (kış gündönümünde) bu gelenek kalabalık gruplarca bir araya gelinerek hanelerde tekrarlanır.

Nar haneye bereketi, bolluğu, şansı çağırmak için kapı eşiğinde de kırılır.

Narı kırması için hane halkında şanslı görülen, temiz, görece genç bir ruh bu görevi üstlenir.

En eski gelenekte nar kapıya vurularak kırılır. İnanca göre kırılan nardan ne kadar tane dağılır yerlere saçılır ise hanenin o sene içinde şansı o kadar bol, bereketi o denli çok olacaktır.

Nar kırma ritüeli esasen yalnızca yeni yıla girerken değil düğünlerde, yeni ortaklıklar kurarken, yeni işlere başlarken de yapılır.

 Nar kırma geleneği

Nar Kırma Duası

Narı kırarken dua okumak, yeni yıldan dilekleri dile getirmek ritüele odaklanmayı kolaylaştırır, ritüeli güçlendirir.

Kapıda Nar Kırmak: Nar Patlatmak

Yeni yıla girerken hanenin dış kapısında bir nar kırmak ya da kapıya nar asmak bereketi çağıran bir gelenektir.

Genellikle nar yeni yıl haftasında kapının dış eşliğinde kırılır ya da bir süre orada kalmak üzere kapının üstüne ya da yanına asılır. Nar eğer kapıya asılır ise yeni yılın ilk saatlerinde kapıdan kaldırılır.

Tarçın Ritüeli Nasıl Yapılır? Bolluk ve Bereket için

Nar Nasıl Kırılır?

Nar geleneksel biçimde hane kapısına vurularak kırılır. Kapı yerine sert başka bir zemin de tercih edilebilir. Narı kırmadan önce dış yüzeyinden bıçak ile çizmek de yaygındır.

Narın dağılan ve etrafa saçılan tanelerini kontrol altında tutmak için bazen bir poşet içinde de kırılması yaygındır.

Nar Kırma Saat Kaçta Yapılır?

Ülkemizde nar kırma geleceği yaygın biçimde 21 aralıkta yapılır. Bu en uzun gecenin tam gece yarısında yani 00:00’da nar kırılır.

Nar Neyi Simgeler?

Nar doğurganlığı, bolluğu, bereketi, şansı, refahı, mutluluğu temsil eden bir meyvedir. Bu inanışın temeli eski Yunan mitolojisine dayanmaktadır.

Limon Tuz Ritüeli Nasıl Yapılır? Etkili mi?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla