Nişasta helvası; un helvası yada irmik helvası kadar popüler olmasa da en az onlar kadar lezzetli Anadolu mutfağından bir reçetedir.

Erzurum nişasta tatlısı, boncuk helvası, tık tık helvası, nişasta palızası, tenem helva, sabuniye, kırma helva, hasuda, nişasta pelezesi, kum kum helva, tez pişti, dolu helva, hoşmani, hapısa, palıza, haside, reşadiye, pesude olarak da anılan tarif, sadece Erzurum’da değil çok çeşitli yöre mutfağında önemli ve eski bir yere sahiptir.

Nişasta helvasının en güzeli evde kendinizin çıkardığı buğday nişasta ile yapılanıdır. Çoğu hazır market nişastası ile tarif maalesef tutmaz. Ancak ev yapımı nişastaları bulmak artık bir hayli güçtür. Bu durumda açıkta satılan, eski usul nişastalar da bir ihtimal ihtiyacınızı görecektir.

Gelelim tarifimize!

nişasta tatlısı tık tık helvası

Nişasta Helvası Tarifi

Nişasta Tatlısı

Malzemeler

Yarım su bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı tereyağı

Bir buçuk su bardağı nişasta

Bir su bardağı toz şeker

Biraz içme suyu

Biraz çam fıstığı ya da kırık yer fıstığı -isteğe bağlı-

Hazırlanışı

Yarım su bardağı sıvı yağı derin bir tavaya alın ve kızdırın.

Başka bir kap içinde bir buçuk su bardağı buğday nişastasını biraz su ile sulandırın. Fakat çok fazla su kullanmayın. Karışım çok cıvık olmamalı.

Daha sonra güzelce sulandırdığınız nişastayı kızgın yağa ekleyin. Ardından vakit kaybetmeden bir su bardağı şekeri de tavaya koyun.

Sürekli karıştırarak helvayı pişirin. Nişasta topaklanıp, kokusu çıkınca ocağı kapatın.

Soğuması için ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın.

Tamamen soğuduktan sonra yeniden ocağa alın ve sürekli karıştırın.

İyice topaklanan helvanızı ocaktan alın. Çamı fıstığı ya da kırık yer fıstığı ile süsleyin ve sıcak servis edin.

Afiyet Olsun.

Tarifi ölçüleri aynı kalacak şekilde su yerine süt ile de hazırlayabilirsiniz. O şekilde adı sütlü nişasta helvası olacaktır. Ya da kullandığınız şekeri pekmez ile değiştirebilirsiniz. Bu da pekmezli nişasta helvası tarifi olacaktır.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla