Resveratrol, kırmızı ve mor renkli üzümlerde, yer fıstığında, bitter çikolatada, kırmızı şarapta, çilekte… doğal biçimde en yüksek oranda bulunan bir polifenol bileşiğidir.

Özellikle meyvelerin dış kabuğunda bileşen miktarı yoğunlaşmaktadır. Kabuklar gibi siyah üzümlerin çekirdekleri de maddeyi bünyesinde yüksek oranda barındırmaktadır.

Kara Üzüm Çekirdeği

Kuru Üzüm Resveratrol

Taze üzüm gibi kurutulmuş haldeki üzümlerde yüksek ve konsantre miktarda resveratrol içerir.

Kan Üzümü

Resveratrol Faydaları Neler?

Bu bitkisel temeli bileşenin kalp hastalığı, diyabet, kanser ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere bir dizi yaşla ilgili sağlık sorunu için koruyucu olabileceği düşünülmektedir.

Kalp Sağlığı

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre kan basıncını önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabileceği ortaya konmuştur.

Bir başka çalışmada resveratrolün kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkinliğini incelenmiştir ve kalp atışı sırasında arter duvarlarına uygulanan baskıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya konmuştur.

Eklem Ağrıları

Resveratrol, kıkırdağın bozulmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Kıkırdak bozulması eklem ağrısına neden olabilir ve artritin ana semptomlarından bir tanesidir.

resveratrol quercetin ne işe yarar

Resveratrol Cilde Faydaları Neler?

Resveratrolce zengin besinler genel sağlığı desteklediği gibi cilt yaşlanmasını da yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Yaşlanmaya neden olan serbest radikaller ile de savaşabilir.

Ayrıca bu doğal madde anti enflamatuar, anti mikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir.  Cildin çok daha sağlıklı, canlı ve parlak görünmesini destekler.

Japon Madımağı Faydaları Neler? Resveratrol Faydaları

Resveratrol Hangi Besinlerde Bulunur?

Yer fıstığı, antep fıstığı, üzüm, kırmızı ve beyaz şarap, yaban mersini, mürdüm eriği, kızılcık, kakao, fıstık ezmesi ve bitter çikolata… gibi besinler doğal biçimde resveratrolce zengindir.

%100 Fıstık Ezmesi

Resveratrol Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Sağlıklı bir diyet ve egzersiz kombinasyonu ile resvertrolün yağ yakımını arttırdığı ortaya konmuştur.

Çalışmalar ayrıca maddenin, vücutta trigliserid birikimini azalttığını söylemektedir.

Resveratrol Quercetin Kombinasyonu

Bu iki süper madde antikanser aktivitesi için bir arada kullanılabilmektedir. Bu iki maddenin bir arada kullanımı üzerine yapılan çeşitli çalışmalar mevcuttur.

Çalışmalar özellikle kolon kanseri ve kan kanseri üzerine yoğunlaşmaktadır. Şu zamana kadarki verilen bu konuda da umut vericidir.

Resveratrol Günlük Doz Ne Kadar Olmalı?

Bu konuda uzmanlar net ve ortak bir fikre sahip değildir. Ancak en yaygın kanı günlük olarak 50 – 100 mg arasında doz kullanılması gerektiğidir.

Bu aralıkta miktar kişinin vücut ağırlığına göre değişiklik gösterir.

Yer Fıstığı Faydaları Nelerdir? Fıstık Ezmesi Tarifi

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Calculate Shipping