Rooibos çayı (Roybos), Afrika’ya özgü özellikle kıtanın Güney kısmında yüzyıllardır yaygın tüketilen bir bitki çayıdır. Bitki dağlık arazilerde kendiliğinden yetişse de günümüzde artan talep ile tarım arazilerine de ekilip biçilmeye başlanmıştır.

Kırmızı çay, Afrika kırmızı çayı ya da kırmızı çalı çayı olarak da anılan bitki esasen “çay” bitkisi ile aynı aileden değildir.

Bitki demlendiğince suya gerçekten kırmızıya çalan bir renk verir.

Latince ismi: Aspalathus linearis

Bu bitki çayı, son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler ve yaygın bir hal almıştır.

Şimdi Satın Al
 • Bunun en birincil sebeplerinden biri başka hiçbir gıdada bulunmayan aspalatin gibi polifenoller içerdiğinin keşfedilmesidir.

Bu bileşenler sayesinde rooibos güçlü bir antioksidan, güçlü bir anti enflamatuar etki gösterir. Bağışıklığı güçlendirir, cilt yaşlanmasını geciktirir ve hatta zayıflamaya bile destek sağlayabilir.

Kapari Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Rooibos Çayı Tadı Nasıl?

Meyvemsi, hafifçe tatlımsı bir tada sahiptir. Yeşil çayın aksine bitkinin tadı acıya değil tatlıya daha yakındır. Nötr olarak da tanımyanalar vardır.

Tanenli bir aroması yoktur. Ve oldukça yumuşak içimli bir çaydır.

Roybos diğer bitkiler ile de harmanlanarak demlenebilir. Tarçın, vanilya, kakule, karanfil gibi belirgin aromalar ile oldukça uyumludur.

Kurutulmuş limon ve portakal dilimleri; bal ya da şeker ile tatlandırılabilir.

Şimdi Satın Al

Kafein İçermez!

Bitkinin tein miktarı oldukça düşüktür. Ve kafein içermemektedir. Bu özelliği ile uyku açıcı değildir ve hatta çocuklarında az miktarda tüketiminin uygun olacağı düşünülmektedir.

Hatta süt arttırıcı etkisi sebebiyle çeşitli anne – bebek çayı karışımlarına da eklenen bir bitkidir.

Rooibos çayı en sık biçimde sıcak servis edilse de soğuk çay olarak da hazırlamak mümkündür.

rooibos çayı fiyatı

Rooibos Çayı Faydaları Neler?

 • Rooibos; kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve alfa hidroksil asit gibi kıymetli mineralleri barındırır.
 • Bronkodilatör olarak çalışan rooibos, alerjik rinit ve astımın neden olduğu hırıltı ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Bu çayın, kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve glikoz toleransını artırmakta etkili olabileceğini destekleyen çeşitli çalışmalar vardır.

Özetle rooibos çayı hem oldukça sağlıklı ve hem de hafif ve lezzetli bir içecektir.

Kafeinsizdir ve antioksidanlar açısından çok zengindir.

Sağlıklı, yeni tatları denemeyi sevenler için özelikle çok ilgi çekicidir!

Şimdi Satın Al

Pu-erh Çayı ile Zayıflamak Mümkün mü?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla