Sıcak duş kalp krizi ilişkisi! Sıcak duşun kalp krizine yakalanma riskini düşürdüğünü söyleyen uzmanlar, düşük tansiyonu olan kişilere ise sıcağı önermiyor! Özellikle çok soğuk günlerde vücuda şok etkisi yapacak aşırı sıcak duştan kaçınmaları konusunda uyarıyor!

Haydi gelin bu işin detaylarına göz atalım!

Sıcak bir duş ya da kısa süreli sauna keyfi rahatlamak ve stresten arınmak için şahane bir yöntem olabilir. Ama bundan daha fazlası da var!

Yapılan iki önemli bilimsel araştırmaya göre düzenli sauna ve sıcak duş alışkanlığı kalp krizi ve felç olasılığını azaltıyor.

Uzmanlar yüksek sıcaklığın, kan damarlarının genişlemesine yol açtığını ve bunun da kan basıncının düşmesine neden olduğunu açıklıyor.

Bilim insanları hem saunaların, hem de sıcak banyolar ile sıcak jakuzilerin kalp hastalığı ve hatta hafif kalp yetmezliği olan kişiler için güvenli olduğunu söylüyor.

Ancak dengesiz göğüs ağrısı (anjin); yüksek ya da normalden düşük tansiyon veya diğer ciddi kalp sorunları olan kişilerin sıcak ortamdan kaçınması konusunda uyarıyor.

Sıcak Duş Kalp Krizi İlişkisisıcak duş almanın faydaları

Fin Hamamı

Fin hamamı geleneği binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Finliler haftada iki veya üç kez kullandığı hamamlarda ortalama 20 dakika kadar kalıyor. Sıcak, kuru havaya sahip ahşap kaplı odalardan oluşan hamamların sağlık üzerinde ise sayısız olumlu etkisi var.

Düzenli hamam kullanımının kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini düşürdüğü; felç ve kalp krizine bağlı ani ölüm riskini düşürdüğü bilimsel veriler ile destekleniyor.

Sıcak Duş Kalp Krizi İlişkisi: Sıcak Su Damarları Genişletir mi?

Evet sıcak su vücuttaki tüm damarların yavaş yavaş genişlemesine yol açıyor. Genişleyen damarlar ile rahatlama hissi sağlanıyor. Ayrıca sıcak bir banyonun ardından uykuya dalmak da çok daha kolay oluyor.

Sıcak Duş Faydaları Neler?sıcak duş faydaları

 • Tansiyonu düşürür.
 • Kasları gevşetir. Daha esnek yapıda olmalarını sağlar.
 • Damarların genişlemesin yardımcı olur.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. Kolay uykuya dalmaya yardımcı olur.
 • Kan akışını hızlandırır.
 • Stresten arınmaya yardımcı olur. Gevşeme sağlar.

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Calculate Shipping