Sığla Yağı Orijinal mi Sahne mi Nasıl Anlaşılır?

Sığla yağı, çok özel ve nadir bir üründür. Bu ürün, piyasada farklı satıcılar tarafından satışa sunulur ve hile yapılması da yaygındır. Peki, sığla yağının orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlayacağız?

İşte bu yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz, sizlerle çok özel bilgiler paylaşıyor olacağız!

Sığla Yağı Orijinal mi Sahne mi Nasıl Anlaşılır?

Sığla Yağı Donar mı?

Bu sorunun cevabı evettir, sığla yağı buzdolabına girdiğinde kolayca katılaşır ve uzun süre kalır ise rengi açılır, önce griye sonra beyaza döner.

Kışa doğru sağılan sığla yağı da daha gri renktedir, daha yapışkan yapıda olur. Akışkan değildir. Yazın ilk hasat zamanında sığla karamel renklidir, akışkandır, kolay sürülür ve ciltten kolay temizlenir.

Ortam sıcaklığına göre çok kolayca kıvam değiştiren bu özel ürünün oda sıcaklığında saklanması önerilir ama buzdolabına girip donması da kalitesine herhangi bir zarar vermeyecektir.

Eğer sığla hileli ise yani içine herhangi başka bir bitkisel yağ ya da su katılmış ise sığla yağı kesinlikle buzdolabına girdiğinde donmayacak, katılaşmayacaktır!

Kaliteli bir sığla yağı kıvam ve doku olarak balı andırmalıdır. Ancak elbette rengi baldan farklı olacaktır.

Sığla Yağındaki Tortularsığla yağı orijinal mi na

Sığla yağının içinde küçük daha koyu renkli noktacıklar olması onun orijinalliğine işarettir. Sığla yağı, her zaman tam homojen görüntüde olmayabilir. Yer yer ton farkları, siyah noktalar olması orijinal sığla yağında normaldir, kaliteye işarettir. Özellikle yılın ilk hasat ürünlerinde yaygındır.

Sığla Yağı Orijinal mi Sahne mi Nasıl Anlaşılır?

Sığla Yağı Yapışkandır!

Orijinal sığla yağı içinde bulunduğu kabın camına ya da plastiğine rengini verir, oraya yapışır. Sonra ağır ağır akar ve yüzey eski rengine gelir. Eğer sığla yağı hileli ise cama ya da plastiğe yapışmaz, renk vermez yüzeyden çok hızlı bir şekilde su gibi akar ve silinir.

Bu sahte yağı gerçeğinden ayırt etmenin önemli bir püf noktasıdır!

Hileli Sığla Yağlarının İçinde Ne Var?

Piyasada sahte ürünler çok miktardadır. Sığla yanında yapılan hile genellikle bu özel yağa basit çiçek yağı ve bir miktarda su ilave etmektir. Bu şekilde kıymetli yağın miktarı arttırılır ve ticarete uymayan biçimde haksız kazanç elde edilir.

Çiçek yağı baskın kokuya sahip olmadığından tercih edilir, kullanıların sahte ürünü anlaması zorlaşır.

Günlük yağının içine başka ürünler katmak, ürünün yalnızca etkililiğini azaltmaz, ürünün niteliğini tamamen yok edebilir!

Sığla Yağı Orijinal mi Sahne mi Nasıl Anlaşılır?

Sığla Yağı Bozulur mu?sığla yağı sahte ürün nasıl anlaşılır

Gerçek sığla yağı saf halde bozulan bir ürün değildir. Bu ürün eski Mısır’da mumyalama işlemi sırasında da kullanılan ömürsüz bir üründür.

Ancak yağınızdan en yüksek verimi alabilmek için sağımdan sonraki ilk 2 sene içinde taze biçimde tüketilmesi önerilebilir.

Siz de satın aldığınız sığla yağından şüphe duyuyorsanız yukarıdaki özellikleri taşıyıp taşımadığını kontrol edebilirsiniz.

Sahte yağı gerçeğinden ayırt etmek ilk anda çok kolay olmayabilir, ama kaliteli ve gerçek yağ küçük ayrıntılar ile sahte ürünlerden ayrılır!

Nasıl Yapılır?

Sığla yağı, sığla ağacının iç kısmında bulunur, ağacın özü olarak düşünülebilir. Bu özün ağaçtan ayrılması ustalık gerektirir.

Ağacın sağımı zor olduğu kadar tehlikeleri de barındıran bir süreçtir. Sığla ormanlarının olduğu bölge ölümcül derecede zehirli engerek yılanlarının yoğun görüldüğü bölgedir. Ağaçtan sağım yapan usta kişiler, bu ölümcül yılana karşı her an tetikte çalışmak durumundadırlar. Ağaçın sağımı için özel çok keskin bir alet kullanılır. Sağım esnasında bu alet ile sağım yapan kişilerin parmak, el, kol bölgelerinde ciddi yaralanmalar da yaygın görülür.

En İyi Sığla Yağı: Ege Pazarından

En kaliteli yağ elbette yerinden temin edilen, en son hasattan sağılan yağdır. En kaliteli yağın elde edilmesi için yağ, sağımda ve sonrasında ateşe maruz bırakılmamalı yalnızca ve yalnızca Güneş’in ısısı ile işlem tamamlanmalıdır.

Tüm bu nitelikleri taşınan en kaliteli, katkısız ve birincil elden sığla yağını web sitemiz üzerinden egepazarindan.com adresinden kolayca ve güvenle temin edebilirsiniz!

Sığla yağlarımız Muğla Köyceğiz bölgesinde uzun ve meşakkatli süreçler ile bu konuda uzmanlaşmış kişilerce sağılmaktadır. Gönderimlerimiz de Sığla Ağacının anavatanı Muğla’dan yapılmaktadır.

Şimdi Satın Al

SIĞLA YAĞI FAYDALARI NELERDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla