Sodyum aljinat (Sodium alginate) gıda üretiminde kullanılan bir emülgatördür. Yaygın olarak gıda amaçlı kullanılsa da maddenin bağlayıcı görevi gördüğü gıda dışı kullanımları da vardır.

E kodu: E401

Formülü: C6H7NaO6

Sodyum aljinat üzerine daha detaylı konuşmadan önce isterseniz önce emülgatörün ne olduğunu açıklığa kavuşturalım.

Emülgatör Nedir?

Emülsiyonlar genellikle yağ ve su gibi küçük damlacıklara ayrılan ve birbirine karıştırılmış sıvılardır.

Kullanılan sıvılar doğal olarak birbirine karışmadığında, ürünün homojen biçimde karışmasını sağlamak amacıyla ekstra bir katılımcı olarak emülgatörler devreye girer. Yani emülgatörler bileşenlerin bağlanmasına yardımcı olur.

Çoğu emülgatör sağlığımızı tehdit eder ve zararlı olarak kabul edilir.

 Ancak güvenli kabul edilen emülgatörler de yok değildir. Sodyum alginate bunlardan bir tanesidir. Sıklıkla dondurma, muhallebi, puding, jöle, sos ve daha bir çok farklı ürünün yapımında yaygın olarak kullanılır.

Sodyum Benzoat Nedir? Neden Bu Kadar Zararlı?

Sodyum Aljinat Nedir?

Esasen kahverengi alglerin hücre duvarlarından elde edilen bir tuzdur.

Kıvam verici veya emülsifiye edici ajan kabul edilir ve kullanılır.

Sodyum Aljinat Zararlı mı?

Bu madde tüketilmesi güvenli kabul edilenk katkı maddeleri arasında yer alır. Dahası -nispeten- yüksek miktarlarda vücuda alımında bile zararlı kabul edilmez.

Bununla birlikte, bir emülgatör olarak kullanılırken, gerekli olan miktar gerçekten çok azdır miktar kadardır. Bu çoğu zaman bir çay kaşığından daha azdır.

Bilimsel Çalışmalar

Yapılan yeni tarihli çalışmalardan birine göre sodyum aljinat alımının hematolojik göstergeler, plazma biyokimya parametreleri, idrar tahlili parametreleri, kan şekeri ve plazma insülin konsantrasyonları, nefes hidrojen konsantrasyonları üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ortaya konmuştur.

Yapılan çalışmada katılımcıların hiçbiri tarafından herhangi bir alerjik tepki rapor edilmemiştir ve gözlenmemiştir.

 Sodyum aljinat zararlı mi

Bu Madde Vegan mı?

Bu madde temel olarak kahverengi alglerden elde edilen doğal bir polisakkarittir. Ve evet, doğal biçimde tamamen vegandır.

Sodyum Aljinat Helal mi?

Evet helal içeriğe sahip bir emülgatördür. Domuz ürünleri, alkol ve İslamik olarak uygun olmayan diğer tüm bileşenlerden arındırılmış yapıdadır.

Ayrıca doğrudan helal sertifikalı ürünleri de piyasada bulmak mümkündür.

Tuzsuz Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

 

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla