Tarhun otu; ejder otu, yeşil altın, dargun, tarhana otu ismiyle de bilinen ülkemiz topraklarında da bolca yetişen keskin aromalı, lezzetli ve faydalı bir tür bitkidir.

Özellikle iç anadolu ve doğu anadolu illerimizde yetişen ve bu bölgelerde mutfaklarda da sık sık kullanılan tarhun, girdiği yemeğin, salatanın içine çok hoş, farklı bir tat katar. Gaziantep tarhun otunun en sık tüketildiği ilimizdir. 

Tarhun mevsiminde taze olarak, diğer zamanlarda ise kurutulup ufalandıktan sonra baharat olarak kullanılabilir. Kuru tarhun, taze olana kıyasla çok daha keskin bir aromaya sahip olduğundan yemeklere azar azar ilave edilir.

Tarhun baharat, keskin aromalı bir baharat olduğundan diğer baharatlar ile değil de tek başına kullanılması önerilir.

Tarhun Otu Nasıl Pişirilir?

Tarhun Otu ile Yapılan Yemekler

Kuru tarhun; balık, tavuk ve et yemeklerine ve çorbalara özellikle çok yakışır. Mercimek çorbasına kuru halde ilave edilen tarhun iç anadolu’da yaygındır.

Tarhun otu, tarhana hazırlarken harca eklenir ve yediğiniz en lezzetli tarhana çorbalarının sırrı da işte budur! Tarhun otu tarhanada kullanımı ege mutfağında yaygındır.

Taze tarhın, omlet içinde incecik kıyıldıktan sonra kullanılır.

Taze tarhun, çay olarak demlenip de tüketilebilir.

Tarhun Sosukuru tarhun otu nasıl kullanılır

Tarhun sosu hazırlamak kolaydır, özellikle et ve tavuk yemeklerine çok yakışır. İncecik kıyılan tarhun, tereyağı içinde sotelenir, az miktarda incecik kıyılmış soğan da ilave edilir. Soğanlar pembeleştiğinde, ocak kapatılır, tuz ilave edilir.

Sos, et veya tavuğun üzerine sıcak halde dökülür ve servis edilir.

Tarhun Sirkesi

Tarhun otlu sirke fransız mutfağında kendine yer bulmuş, özel gurme bir üründür. Keskin bir tada sahip sirke, az miktarda yemeklerde kullanılır. Taze tarhun bitkisi ile hazırlanmaktadır.

Tarhun Yağı

Tarhun uçucu yağı, sindirim sorunlarında tercih edilen aromatik bir yağdır. Bu özel yağ, anti viral ve antibakteriyel özellik taşır. Kramplara karşı masaj yağı olarak kullanılır.

tarhun otu yemeği

Tarhun Şurubu ya da Tarhun Şerbeti

Bu hoş aromalı, şifalı bitki şeker ile bir araya getirilerek ferahlatıcı bir içecek olarak da tüketilmektedir.

Tarhun içeceği hazırlamak için ihtiyacın olan şeyler yalnızca taze dargun otu, su ve şekerdir.

Tarhun tohumu, ideal toprak sağlandığında bakımı kolay olacak bir tür bitkidir.

Tarhun otu fiyatı piyasada mevsime göre değişkenlik göstermektedir.

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

Aboneliğiniz başladı.

Pin It on Pinterest