Topuz dikeni; eşek dikeni ya da mavi dünya dikeni, tüysüz mavi dünya, küre deve dikeni, şeytan arabası gibi çeşitli, değişik isimlerle anılan dikenli bir tür yabani bitkidir.

Çok yıllıktır. Kuraklığı tolere edebilir yapıdadır. Genellikle çiçeklerini yaz ayları boyunca açar. Boyu genellikle 1 metre kadar olan bitki bazen 2 metreye dek uzayabilir.

Arıların da çok sevdiği mavi dünya dikeni, nitelikli balların da arılarca üretilmesine vesile olur.

Şimdi Satın Al

Latince ismi: Echinops ritro

Göz alıcı güzellikteki bu eflatun, mavi, mor renklerdeki dikenli bitki yenilebilir özelliktedir. Dahası çok çeşitli potansiyel sağlık faydaları da söz konusudur.

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Süt Nasıl Artar?

Eşek Dikeni Nasıl Tüketilmeli?

Tıbbi amaçlı kullanımlarda genellikle bitkinin toprak altındaki kök kısmı ve dikenlerinin ortasındaki etli kısımdaki tohumlar tercih edilir. Bu etli kısma ulaşmak elbette zahmetlidir. Genellikle dikenler taşla ezildikten sonra dikkatli biçimde küçük tohumlar çıkarılır ve yenir.

Dikenler kuru halde iken bütün olarak da kullanılır.

Tohumlar öğütülerek ballı bir macun da hazırlanabilir.

Orta kısım yenilebilirken, kökler ve kelle haldeki bütün diken ise genellikle bitki çayı gibi demlenerek kullanılır ya da tentür hazırlanır.

Şimdi Satın Al

Ülkemizde yaygın olmasa  da topuz dikeni güzel görüntüsü sebebiyle bir peyzaj bitkisi olarak da bahçelerde tercih edilir.

topuz dikeni faydaları

Topuz Dikeni Faydaları Neler?

Mavi Dünya Dikeni

İltihap önleyici (anti inflamatuar) özellikteki bitki geleneksel tıp uygulamalarında iltihaplı apselerin destek tedavisinde yaygın kullanılmaktadır.

Sedef hastalığı gibi çeşitli cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Hazımsızlık, mide ekşimesi gibi mide şikayetleri için etkili olabileceği düşünülmektedir.

Bunun yanı sıra emziren annelerde süt azlığı ve memede şişkinlik şikayetleri için de tercih edildiği bilinmektedir. Süt arttırıcı nitelikteki bitkiler arasındadır.

Şimdi Satın Al

Mavi dünya dikeninin ayrıca tansiyonu düşürücü, mide ve karaciğer destekleyici, şeker dengeleyici, iştah açıcı ve düşük dozlu müshil etkisi bulunmaktadır.

Deve Dikeni Tohumu Nasıl Kullanılır? Nasıl Toplanır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla