Zeytin sütü ifadesi zeytinyağının en kaliteli halini ifade etmek için kullanılır. Doğanın insanlara sunduğu bu şifa kaynağının üretiminde antik yöntemlere bağlı kalınır.

Buradaki süt ifadesi elbette hayvansal temelli sütler ile aynı anlama gelmez. Dahası zeytin sütü; badem sütü, fındık sütü ya da ceviz sütü gibi bitkisel temelli ve hayvansal sütlere muadil biçimde üretilen sütlerden de değildir.

Buradaki “süt” yalnız elde edilen ürünün saflığına ve kalitesine vurgu yapar. Bu durumda “zeytin sütü yalanı” gibi ifadeler çok da anlamlı değildir. Zeytin sütü bir nevi zeytin özü olarak düşünülebilir.

Zeytin sütünün daima organik tarım ile zehirsiz üretilen zeytinlerden hazırlanması gerekir. Zeytinler taş değirmenlerde kırılarak özel bir yağ elde edilir. Bu yöntemde gerçekleşen her adım, eski usüle dayanmaktadır.

Elde edilen yağ litografik bir zeytinyağıdır yani taş baskı yöntemine dayanır.

Üretim sürecinde zeytinlerin ısıya maruz kalmaması gerekir.

zeytin sütü yağı faydaları

Elde edilen yağın kalitesini bozmamak adına bu öz yağ kullanılırken de ısıtılmadan kullanılmalıdır. Yemeklik olmayan bu yağ; çiğ halde yaygın olarak salatalarda kullanılır.

Ayrıca şifahen içilerek de tüketilebilir. Yağın kalitesi “içimlik” denilen türdedir. Günlük olarak 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar içilebilir.

Cilt bakım ürünlerinde de kullanılan bu özel zeytinyağı, doğrudan cilde de uygulanabilir.

Nazal yağ, ham yağ, ilk yağ, tekne yağı, hamur yağı veya kavata yağı olarak da bilinir. İlk yağ olarak anılması tesadüf değildir. Üretim esnasında ilk alınan yağdır. Ve bu nedenle yalnızca küçük miktarlarda üretilebilir.

Asit oranı neredeyse “0” olan nazal yağın tadı alışılagelmiş zeytinyağına kıyasla biraz daha farklıdır.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır, Hakiki Zeytinyağ Nedir?

Zeytin Sütü Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini destekler.

Kalp dostudur ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

İçerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kolestrol dengelemeye yardımcıdır.

Mideyi rahatlatır, sindirimi destekler. Ve içeriğindeki fenolik bileşikler ile sindirim sistemini de düzenlenmeye yardımcı olur.

A, D, K ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu nedenle cilt ve  saç sağlığı için de kıymetli bir yağdır.

Yüze Zeytinyağı Sürmek Doğru mu?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla