Alma verme dengesi

Muhtemelen bu sözü duymuşsunuzdur, “Vermek almaktan daha iyidir.” Aksini söyleyecek birini bulmak zordur.

 Verme eylemi, hem veren hem de alan için olumlu duygu ve hisler uyandırır, bu da onu birisiyle yapabileceğiniz en önemli değiş tokuşlardan biri yapar.

Yani almaktansa vermek daha iyidir. Ancak vermeyi daha iyi anlamak için almanın önemini de anlamak gerekir.

Alma Verme Dengesi Nasıl Kurulur?

Verme ve alma eylemi, yalnızca başkalarıyla değil, kendimizle de olan ilişkiler üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Verme ve alma ile ilgili geçmiş deneyimlerinizi düşünün. Biraz düşündükten sonra, birinde diğerinden daha iyi olduğunuzu fark edebilirsiniz:

 • Doğal olarak veren, yapan veya bakıcı olan insanlardan biri misiniz?
 • İltifat almaya nasıl tepki verirsiniz? Kolaylıkla ve şükranla mı yoksa övgüyü başka yöne çevirme ve küçümseme dürtüsüne mi kapılıyorsunuz?
 • Sevgiyi kabul etme geçmişin nasıl? Sevgi sizce mücadele ve zorluklarla mı gelir?

İdeal olarak, verme ve alma alışverişi zahmetsizdir; bir mücadele olduğunda, nedenini incelemeye ve anlamaya odaklanmak gerekir.Hiç şüphe yok ki verme kutlanır. Siz büyürken anne babanız, arkadaşlarınız veya geniş çevreniz size vermenin önemini öğretir.

Vermenin aksine alabilmenin önemi pek de modellenmez ve kutlanmaz.

Kendinizi harika bir verici olarak düşünebilirsiniz, ancak almakta zorlanıyorsanız, zamanla kırgınlık, öfke ve tükenmişlik duyguları geliştirebilirsiniz.

Boş bir bardaktan hiçbir şey dökemeyeceğinizi unutmayın. Kendinizi nasıl yenileyeceğinizi ve ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı bilmeniz gerekir. Nihayetinde, almakta ne kadar iyiyseniz, vermekte de o kadar iyi olursunuz.

Alma verme dengesi nasıl kurulur

Alma Verme Dengesi: Vermenin Önemi

Bir dahaki sefere verdiğinizde, kendinize bunu neden yaptığınızı sorun ve arkasındaki gerçek anlamı düşünün.

Verme arzunuz, nezaket veya suçluluk gibi çeşitli dürtü ve duyguların sonucu olabilir.

Yargılamaya gerek yok; sadece fark edin ve neyin ortaya çıktığını görün.

Davranışlarınızın çoğu, bilinçsiz bir parçanızdan gelebilir ve bu da varsayılan tepkilerle sonuçlanabilir. Düşüncelerinizin ve davranışlarınızın ne kadar çok farkına varırsanız, daha iyiye doğru gelişmenize yardımcı olacak değişiklikleri görme ve yapma konusunda o kadar ustalaşırsınız.

Temelde nasıl verileceğini biliyor olsanız da, sağlıklı vermenin akılda tutulması gereken birkaç ilkesini  vardır:

 • Sevgiyle ver.
 • Karşılık beklemeden ver.

İçinizdeki bir yerden verdiğinizde, bardağınızın boş olduğunu asla hissetmezsiniz.Ve vermek özgürleştirici ve enerji verici bir deneyim haline gelir ve başkalarına gerçekten sunmanız gereken şeylere odaklanmanızı sağlar.

İlişkilerinizi güçlendirir ve sizi sağlıklı yeni ilişkilere açar.

Öte yandan, vermek sizi tüketiyorsa, bu sağlıksız vermenin bir işaretidir. Bunun birçok nedeni olsa da, beklentilere sahip olmak, yalnızca hayal kırıklığına veya içerlemeye yol açan yaygın bir durumdur.

Zorunluluk ve suçluluk duyguları ağır bir yüktür, ancak yine de tamamen gereksizdir. Bu tür bir vermenin hiçbir faydası yoktur.

Chi Enerjisi Nedir? Chi Enerjisi kullanımı

Alma Verme Dengesi: Almanın Önemi

Almak gerekli ve önemlidir. Vermek harika hissettirse de, yalnızca bir alıcı olduğunda işe yarar.

Nazik bir alıcı olmak, alçakgönüllü bir deneyimdir ve gerçekten bir sevgi eylemidir çünkü başkalarına vermesi için bir şans sunar.

Almak, siz daha önemli veya daha değerlisiniz diye başkalarının size vermesini beklemek değildir. Suçluluk duymadan veya ihtiyaç duymadan ve geri vermek zorunda hissetmeden bir hediye almakla ilgilidir.

“Ben bunu hak etmiyorum” ya da “Artık ona borçluymuşum gibi hissediyorum” gibi olumsuz düşünceler oluşmadan hediye alamıyor olabilirsiniz.

Nasıl aldığınız, kendinizinki kadar verenin mutluluğu için de önemlidir. İyi bir şekilde almak, olumsuz düşüncelerden kurtulmanızı ve bunun yerine durup alışverişi ve bunun ne anlama geldiğini düşünmenizi gerektirir: arkadaşlık, destek, sevgi vb. Bu, hem veren hem de alan için büyük bir mutluluk kaynağı olur.

Hangisi Daha İyi?

Şimdi hangisinin daha iyi olduğu sorusuna geri dönelim: vermek mi almak mı? Tartışıldığı gibi, biri olmadan diğeri olmaz.

 Vermek ve almak, evrendeki aynı enerji akışının iki yönüdür. Bu nedenle hem iyi bir verici hem de iyi bir alıcı olmak önemlidir.

Vermek, buna derinden ihtiyaç duyan bir dünyada büyük pozitif değişime ve şifaya ilham verebilir.

Manevi ve dini liderler, vermenin kutsamalarını bir nedenle benimserler.

Verebileceğiniz yollar hakkında düşünmeye daha fazla zaman ayırmaya genellikle huzur ve neşe duyguları eşlik eder. Vermek, insanlara doğal bir şekilde gelir çünkü bu, içsel olarak bağlanmaya yönelen tarafımıza dokunur.

Vermekle mevcut ilişkinizin bilincine varın ve kendinizden çok fazla vermenin dezavantajına kapılmamak için nasıl geliştirilebileceğini görün.

Başkalarından destek, sevgi ve teşvik alabilme biçimindeki kişisel bakımın, hayatınızda dolaşan verme ve alma enerjisini tutmada hayati bir rol oynadığı yer burasıdır.

Hayatınızdaki verme akışını güçlendirmenin bazı küçük yolları:

 • Bir yabancıya iltifat et.
 • Birisi için sessizce dua et.
 • Bir takdir mesajı gönder.
 • Sarıl.
 • Teşekkür et.
 • Anonim bir hediye ver.

369 Ritüeli Nedir? 3 6 9 Metodu İşe Yarıyor mu?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla