Çam poleni tozu; başta sarıçam (Pinus sylvestris) olmak üzere çeşitli çam ağaçlarından elde edilen toz halinde doğal bir maddedir.

Bir süper gıda olarak kabul edilen bu polenler; birçok vitamin, mineral, antioksidan ve amino asidin iyi bir kaynağıdır.

Ancak çam poleninin besin içeriği hakkında çok az şey biliniyor ve herhangi bir sağlık avantajını destekleyen bilim zayıf.

Çam polenlerinin olası faydalarının başından şunlar gelir:

Testosteron artışı destekleme

Enflamasyonu azaltımını destekleme

Yaşlanma karşıtı etki sağlama

Çeşitli hastalıklardan korunmayı destekleme

Çam poleni tozu faydaları

Çam Poleni Tozu Faydaları Nelerdir?

Çam poleni iyileşmeyi destekleyebilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlara karşı koruma sağlayabilir:

 • Akne
 • Egzama
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek kolestorol

Ayrıca çam poleninin bağışıklık sistemini uyarabileceği, beyin sağlığını artırabileceği, detoksifikasyonu destekleyebileceği, kilo kaybını artırabileceği, ağrıyı hafifletebileceği de düşünülmektedir.

Arı Poleni Erkeklere Faydaları Neler? Cinsel Faydaları

Çam Poleni Testosteron

Çam poleni tozunun testosteron hormonunu içerdiği ve çam poleni takviyeleri almanın, testosteron seviyelerinde düşüşle mücadele eden erkeklere fayda sağlayabileceği düşünceler arasındadır.

Çam poleni alan birçok erkek, bunun gelişmiş atletik performans, daha büyük kas kütlesi, gelişmiş cinsel işlev ve artan enerji ve libido gibi faydalar sağlayabilmesini hedefler.

Bununla birlikte, testosteron ve çam poleni arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar henüz çok az sayıdadır. Bu çalışmalar sıklıkla sarı çam ağacı polenine (Sarı çam Tozu) odaklanır.

Çam Poleni Tozu Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

 Çam alerjiniz varsa çam poleni ürünlerini almamanız gerekir çünkü bunlar alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Diğer hormonlar gibi, testosteron seviyeleri de belirli bir aralıkta kalmalıdır. Teorik olarak, çam poleni takviyelerinin kullanılması testosteron seviyelerini etkileyerek istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar çam poleni almamalıdır.

Mezda Sakızı Mide için Nasıl Kullanılır? Faydaları

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
  Pazar Sepetiniz
  Sepetiniz BoşMağazaya Git
   Kargo hesapla