DMAE; dimetilaminoetanol, dimetiletanolamin veya Deanol olarak da bilinir.

Bazen losyonlarda, kremlerde ve diğer cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir bileşiktir. Ayrıca diyet takviyesi formunda da mevcuttur.

DMAE’nin asetilkolin (sinir hücrelerinin sinyalleri iletmesine yardımcı olan bir kimyasal) üretimini arttırdığı varsayılmaktadır. Asetilkolin, öğrenme ve hafıza gibi birçok beyin fonksiyonunda önemli bir rol oynadığından DMAE’yi ek formda almanın asetilkolin seviyelerini yükselterek beyin sağlığını artırabileceği düşünülmektedir.

Asetilkolin seviyelerini yükselten ilaçlar Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır, bu nedenle bazı araştırmalar DMAE’ye potansiyel bir Alzheimer tedavisi olarak bakmıştır. Ancak şimdiye kadar sonuçlar tam olarak destekleyici değildir.

DMAE, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi etmek için kullanılmıştır, ancak bu kullanımı destekleyen sadece zayıf kanıtlar vardır.

Ek olarak, DMAE’nin atletik performansı artırması, ruh halini yükseltmesi ve depresyon semptomları için de kullanılmaktadır.

Dmae Ne ise Yarar

DMAE’nin Cilt için Etkileri Nelerdir? Faydaları

DMAE krem, losyon ve diğer cilt bakım ürünleride kullanılır. Kırışıklıkların, göz altı koyu halkalarının ve sarkan boyun derisinin görünümünü azaltarak yaşlanma karşıtı faydalar sağladığı düşünülmektedir.

DMAE’nin alın ve göz çevresindeki ince kırışıklıkları azaltmaya ve yaşlanan cildin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulunmuştur.

 Dahası, DMAE’nin kızarıklık, soyulma ve kuruluk gibi yaygın yan etkilere neden olmadığını belirtilmektedir.

Phyto Retinol Nedir? Retinolden Farkı Nedir?

DMAE Yan Etkileri Nelerdir? Zararları

DMAE takviyelerinin güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, DMAE’nin artan kan basıncı , mide rahatsızlığı, baş ağrıları, kas gerginliği, uyuşukluk, kafa karışıklığı ve sinirlilik gibi bazı yan etkileri tetikleyebileceğine dair bazı endişeler vardır.

Hamile ve emziren kadınlar ile çocuk sahibi olmaya çalışan kadınlar, nöral tüp defektlerine neden olabileceği endişesiyle DMAE almamalıdır. Ayrıca, bipolar bozukluğu veya epilepsisi olan kişiler DMAE kullanmamalıdır.

Topikal olarak kullanılan DMAE ise zaman zaman cilt tahrişine neden olabilir.

Sığla Yağı Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla