Kavun Nasıl Seçilir? En tatlı karpuzu nasıl anlarız? Bu ve benzerİ sorular her yaz geldiğinde aklımızı kurcalar. Markete ya da manava gittik. Yazın en serin, en ferahlatan meyvelerinden kavun ve karpuz alışverişi yapacağız. Peki en iyisini nasıl seçeceğiz?

Gelin bu konuya kesin bir cevap bulalım!

Kavun Nasıl Seçilir?

En olgun, en tatlı ve en sulu kavunu seçmek için 5 temel noktaya odaklanmalıyız:

İlk odaklanmamız gereken nokta kavunun dış yüzeyinde belirgin renk değişimi, ezilme, çürüme ya da yumuşama olmadığından emin olmaktır. Dış yüzeydeki hafif bir müdahale bile kavunun içinin olgunlaşmasını dolayısıyla tadını olumsuz etkileyebilir.

İkinci önemli nokta kavunun rengidir. Tam olgun bir kavun parlak değildir. Tamamen mat bir renktedir. Parlak görünümlü kavunlar tam olgunlaşmamanın işaretidir. Bu güzel parlak görüntünün sizi aldatmasına izin vermeyin.

Kavunun ideal rengi yeşile ya da beyaza dönük değil soluk sarı renkte olmalıdır.

Hangi Ayda Hangi Meyveler ve Sebzeler Tüketilmelidir?

Kavun Nasıl Seçilir?

Yeterince ağır mı?

Kontrol edeceğimiz üçüncü konu kavunun ağırlığıdır. Küçük ya da büyük ebatlı bir kavunu ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz.

Ancak aldığınız kavunun ebatına göre ağır olduğundan emin olun.

Kavun küçücük de olsa belirli bir derecede ağır yani dolu bir his vermelidir.

Kavun Nasıl Seçilir?

Karpuz vurarak nasıl anlaşılır?

Kavunu ya da karpuzu tokatlamak en yaygın seçme yöntemlerinden bir tanesidir. Peki kavunu tokatlayarak ne anlamaya çalışıyoruz?

İdeal kavunun sesi yüzeyine vurulduğunda boşmuş gibi ses vermelidir. Kavunun tok bir ses vermesi gene yeterince tatlı ve sulu olmadığına işaret eder.

Son olarak gene yaygın bir tekniği uygulayabiliriz: Kavunu koklamak!

Kavunu koklamadan önce sap kısmına eliniz ile hafifçe bastırın. Bu kısım ideal biçimde hafifçe yumuşak olmalıdır.

Özellikle bu kısımdan etrafa yayılan hoş, tatlı bir kavun kokusu olmalıdır.

Güzel karpuz nasıl seçilir

Güzel Karpuz Nasıl Seçilir?

Karpuz seçerken de kavun seçimi yaparken dikkat ettiğimiz benzer noktalara odaklanmalıyız.

İlk olarak kavunun belirgin biçimde yuvarlak ya da belirgin biçimde oval olduğundan emin olalım. Arada kalmış şekildeki karpuzlar genellikle yeterince iyi değildir.

Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Eğer tatlı olmasını çok önemsiyorsanız yuvarlak olanları, eğer sulu olmasını çok önemsiyorsanız oval olanları tercih edebilirsiniz.

Tıpkı kavun seçerken olduğu gibi karpuz seçerken de boyutuna göre ağır bir karpuzu tercih etmeliyiz.

Parlak dış yüzey karpuzlar için de olgunlaşmamış olmanın bir işareti olacaktır. Parlak karpuzları es geçip, mat renkli olanlara yönelelim.

Tarla Lekesi

Karpuzun yüzeyinde bir noktada tarla yüzeyine temasına bağlı olarak belirgin bir sarılık ya da beyazlık olacaktır.

Bu kısım size olgun ve sulu bir karpuzu keşfetmede fazlasıyla önemli bir ipucu verecektir.

Eğer karpuzun yüzeyindeki bu kısım, koyu sarı renkte ise karpuzun tarlada uzun süre kaldığına ve güzelce olgunlaştığına işaret eder.

Ama eğer bu kısım, beyaz ise kavunun tarladan erken hasat edildiğini ve yeterince olgunlaşıp şekerlenmediğinin işaretidir.

Karpuzların yüzeyindeki sanki bir kalem ile karalanmış gibi görünen lekeler de karpuzun şeker oranı ile ilgili fikir verir.

Bu lekeler ne kadar geniş yer kaplıyorsa karpuz o oranda yüksek şeker içermektedir. Bu nedenle bu “çizikler” şeker lekesi olarak da bilinmektedir.

Meyve Şekeri Nedir? Sağlığa Zararlı mıdır?

 

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla