Kaya şekeri, nöbet şekeri, sebat şekeri ya da lohusa şekeri; şeker kamışı bitkisi kullanılarak üretilen doğal olarak tatlı bir maddedir.

İçinde hiçbir kimyasal bulunmayan şekerin en saf hali olarak kabul edilir. Rafine edilmez ya da koruyucu içermez. Neredeyse nötr bir Ph derecesine sahiptir.

Gene de ideal olarak küçük miktarlarda tüketilmesi gerekir. Rafine şeker yerine geçecek biçimde kullanılabilir. Lohusa şerbeti gibi geleneksel tariflerde kullanılabileceği gibi serinletici diğer içecek tariflerinde de tercih edilebilir.

Şimdi Satın Al

Bir enerji yükselticidir ve öksürüğü ve boğaz ağrısını hafifletmenin yanı sıra doğurganlığı artırdığına inanılır. Lohusa şerbetinde özellikte tercih edilmesinin nedeni kaya şekerinin emziren anneye de fayda sağlayacağına inanılmasıdır.

Rafine şekerin sağlıksız hale gelmesinin nedenlerin biri de ham şekerin sülfürik asitle daha fazla işlenmesi ve ağartılmasıyla gözümüze hoş gelen ama neredeyse zehirli olan mükemmel beyaz kristaller elde edilmesidir. Nöbet şekeri elde etmek için ise böyle bir işem basamağına gerek yoktur.

Nöbet şekeri öksürük için Nasıl Kullanılır

Kaya Şekeri Nasıl Üretilir?

Şimdi Satın Al

Nöbet şekerinin hammaddeleri şeker kamışı, turp, palmiye veya jaggery’dir. En sık biçimde şeker kamışı kullanılır. Suyun aktif rol aldığı üretim süreci bir hafta – on günlük bir sürece yayılır. Öz elde etme, suda bekletme, ipe dizme, kurutma gibi işlemler yapılır.

Kaya şekerinin bileşiminde sükroz ve fruktoz ve şekere parçalanma sürecine katkıda bulunan bazı eser elementler bulunur.

Kaya şekeri genellikle rafine şekerin yerine kullanılır ve rafine beyaz şekerden daha az şekerle daha sağlıklı kabul edilir.

Kaya şekeri, büyük bir şeker kristali gibi görünür ve sert bir dokuya sahiptir. Genellikle berrak beyaz ve karamel rengi (açık sarı veya koyu kahverengi) olmak üzere iki renkte gelir.

Kristal şeker veya kare taşlar halinde paketlenir ve satılır. Bu şeker türü, rafine beyaz şekerden daha az kalori içerir.

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Süt Nasıl Artar?

Nöbet Şekeri Nasıl Kullanılır?

Rafine şekerin kullanıldığı her yerde bu şeker de kullanılabilir. Şifa amaçlı kullanım için bir ufak parça sıcak suda çözdürülerek içilir. Bir ufak parça nöbet şekeri ağızda emilebilir.

Şimdi Satın Al

Kaya Şekeri Zararları Nelerdir?

Doğal da olsa nöbet şekeri de neticede bir şekerdir. Ve diyabet, kolesterol, hormonal sorunlar, oto immün rahatsızlıkları olan kişilerin şekerden uzak kalması ya da kontrollü olarak tüketmesi gerekir.

Cennet Hurması Faydaları Nelerdir? Süt Yapar mı?

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

0
    Pazar Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Git
      Kargo hesapla